Artık saniye kavramı 2035 yılında tamamen ortadan kaldırılacak

Genel Kas 21, 2022 Yorum Yok
Yazılım mühendislerinin canını sıkan artık saniye kavramı için Memleketler arası Yükler ve Ölçüler Ofisi tarafından bir oylama yapıldı. Bu görüşmede oy kullanmak için yetkili olan temsilciler neredeyse oybirliği ile resmî saatlerde kullanılan ilgili uygulamanın kullanılmamasına karar verdi.

Artık saniye kavramı 13 Yıl sonra hiç kullanılmayacak

1972 yılında dünyanın dönüş suratındaki değişikliklerin hesaba katılması için kullanılmaya başlanan bu kavram ile global saate muhakkak aralıklarla bir saniye ekleniyor.

Bu uygulama yüzünden 2012 yılında Reddit’e 40 dakika boyunca ulaşılamadı. 2016 yılında ise Cloudflare dayanaklı İnternet platformlarına erişilemedi zira artık saniye ekleme geleneği Cloudflare’in DNS altyapısına ziyan verdi

Facebook’un anne şirketi olan Meta, atomal Vakit ile Güneş’in gökyüzündeki pozisyonunu Temel Meydan vaktin yolunu hesaplayan Güneş vakti ortasındaki tutarsızlıkları ortadan kaldırmaya yarayan artık saniyenin periyot dışı bırakılmasını talep ediyor.

Vikipedi’ye nazaran yaşanan gelgitler de artık saniyeyi oluşturan etmenler ortasında yer alıyor. Artık saniye kuralı 1999 yılından bu yana dünyanın dönme müddetinin Yekün 0.9 saniye gecikmesi nedeniyle uygulandı.

Artık saniyelerin eklenmesinde rastgele bir standart yahut bir kural var değil. Meta’ya nazaran her artık saniye donanım altyapılarını yöneten insanlara Aka bir Sıkıntı yaşatıyor. diğer Aka teknoloji şirketleri de bu fikri destekliyor.

Oylamada Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Kanada bu uygulamanın 2035’ten Evvel kaldırılmasını talep etti. Rusya ise bu Öğrenci karşı çıktı. İnsanlık artık saniye kavramına 2035 yılında veda edecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir