Silikon Vadisi’ndeki tarihi dolandırıcılığa 11 yıl hapis

Genel Kas 21, 2022 Yorum Yok
nihayet periyotta kripto Nakit dünyasında dolandırıcılıklar gündeme gelirken teknoloji ve tıp dünyasında da tarihe geçecek bir skandal yaşanmıştı. Theranos skandalı olarak da bilinen ve belgesellere bahis olan dolandırıcılığa 11 Yıl mahpus cezası verildi.

Elizabeth Holmes tarihe geçti ancak dolandırıcılıkla!

2013 yılı Özellikle tıp tarihi açısından Kıymetli bir Yıl olarak kabul ediliyordu çünkü yalnızca 19 yaşında kurduğu Theranos teşebbüsü ile Elizabeth Holmes ortaya çıkmış ve ayrıntılı kan testlerini yalnızca toplu iğne kadar kan ölçüsü ile yapabilen test aygıtlarını piyasaya sunmuştu.

Theranos teşebbüsü süratle büyüdü ve 10 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Holmes de 4.5 milyar dolar serveti ile en Varlıklı bayan teşebbüsçüler ortasında yerini aldı. Ne Mevcut ki Theranos teşebbüsü tıp dünyasının en Aka dolandırıcılık olayına yanlışsız gidiyordu.

Forbes mecmuasının şirket içi itiraflara dayanarak ortaya çıkardığı evraklar aslında lansman esnasında kan testlerinin standart aygıtlarla yapıldığını ve sonrasında Theranos aygıtında yapılmış üzere yansıtıldığını gösterdi. Theranos aygıtı aslında yanlış sonuçlar veriyordu.

Haber sonrasında Theranos’un düşüşü Fazla Misli oldu. ABD ilaç kurulu, sıhhat birliği ve taşınır değerler kurulu gerisi gerisine soruşturma başlattı. Mutabakatlı ilaç dağıtım şirketleri kontratları iptal etti ve tazminat davası açtı. Holmes ve şirket kurucularına ise dolandırıcılık davaları açıldı.

Tamamen iflas eden ve sıfırı gören Elizabeth Holmes, birtakım davalardan uzlaşma sağlayarak kurtulmuştu lakin Kaliforniya’da görülen davada 11 Yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırıldı. Sonrasında 3 Yıl da kaideli tahliye süreci geçirecek. 1 yaşında çocuğu bulunan ve ikinciye Hamile olan Holmes Fazla pişman olduğunu belirtirken cezaya itiraz edeceği bilgisi verildi. Holmes hakkında The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley ismiyle yayınlanmış bir belgesel de bulunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir