Apple’ın tasarım bölümünde kriz var: Yeni bir Jony Ive aranıyor

Genel Kas 10, 2022 Yorum Yok
Bloomberg müellifi Mark Gurman’a nazaran Apple can sıkıcı bir kriz durumuyla karşı karşıya. Eski baş dizayncı Jonathan Ive‘ın 2019’da şirketi bırakmasının akabinde vazifesi devralan Evans Hankey geçen ay Apple’a ayrılacağını bildirdi. Dolayısı ile şirket yeni bir baş tasarımcı seçmek zorunda fakat bu hiç de kolay değil.

Ive uzun bir müddet boyunca şirketin baş tasarımcısıydı. Tecrübeli İsim iPhone, iPad, Apple Watch ve Mac’ler iç olmak üzere bütün Aka Apple eserlerinin tasarlanmasında Değerli bir rol oynadı. Fakat şirketin efsaneleri ortasına ismini yazdıran Ive ayrıldıktan sonra hiçbir şey eskisi gibi gitmedi.

Cupertinolu şirket endüstriyel tasarım ve insan arayüzü dizaynına odaklanan iki gruba sahipti. Bunlardan birincisi donanım görünümüyle ilgilenirken Öteki yazılım arayüzünü denetliyordu. Ive’nin ayrılmasından sonra, her iki Küme da Apple COO’su Jeff Williams‘ın nezareti altına alındı.

Tasarım yerine maliyete odaklanıldı

Kaynaklara nazaran Apple nihayet yıllarda cihazlarının görünümüne daha az İtina göstermeye başladı. Cupertinolu şirket bunun yerine maliyetleri düşürme odaklı devinim ederek Ive’ın kıdemli tasarım grubundan kalanları memnun etmeyen bir “yol” izledi. nihayet kalanlar da aslında şirketten yavaş yavaş ayrılıyor.

Geride bıraktığımız birkaç Yıl içinde Ive’ın Apple’daki çekirdek takımından az 15 kişi ayrıldı. Birçoğu şu anda Ive’ın Apple’dan ayrıldıktan sonra kurduğu LoveFrom isimli şirkette çalışıyor.

Arayış Mevcut fakat bulmak zor

Apple durumu düzeltmeye gayretinde lakin bir sonraki Jony Ive’ı bulmak hiç de kolay değil. Şirket Ive devrinden kalan kıdemli endüstriyel tasarımcılardan birini seçebilir. Lakin başta Richard Howarth olmak üzere bu isimlerin sorumluluğu üstlenmeye ne kadar istekli oldukları meçhul. Sonuç olarak, Apple’ın kilit departmanlarından biri şu anda Önemli bir krizin içerisinde.

Cupertinolu teknoloji devinin sorunu nasıl çözeceği belirsiz. Şirket vazifeye yazılım dizaynının başındaki Alan Dye‘ı atamayı düşünebilir lakin bunun da donanım odaklı dizayncıları rahatsız edebileceği söyleniyor. Dışarıdan birinin getirilmesi üzere bir seçenek olsa da Apple tasarım kümesinin uzun vakittir üyesi olan bir isim “Bu kişinin şirket içinden biri olması gerekir, Öbür bir şirketten birini getirmek ekibin ölümü olur diyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir