Apple yonga üretimini ABD’ye taşırsa fiyatlar artar mı?

Genel Mar 14, 2023 Yorum Yok
Genelde her ülkenin kendi sonları içerisinde en azından kendi markalarının yonga üretimi yapmasını istiyor ve bunun için Çeşitli teşvikler veriyor. Tekrar de TSMC üzere devler var tesislerinde muhakkak bir standardı yakalamış durumda ve ABD’de üretim yapmak değerliye mal olacak.

Yonga üretimi ABD’ye taşınırsa ne olur?

ABD’nin ülkede yonga üretimi yapılmasını teşvik için 54 milyar dolarlık bir teşvik paketi hazırladığı biliniyor ve TSMC üzere devler on milyarlarca dolar yatırım yaparak tesis inşaatına başladılar. Şimdiden birinci müşterileri de hazır.

Bununla Bir arada Amel gücünün daha kıymetli olduğu ABD’de üretim yapmak tüketici açısından avantajlı değil. mesela iPhone 14 Plus üretim maliyeti 527$ ve bunun yüzde 54’ü yarı iletken bileşenlere ilişkin. Yalnızca Apple A15 Bionic üretim maliyeti 81$. Üstelik tasarımı Apple yapmasına karşın.

TSMC yatırımcılarına sunduğu bilgilendirmede ABD’de yapacakları yonga üretiminin Tayvan’da yaptıklarından Fazla daha Çok maliyete sahip olacağını belirtiyor. Yani Apple A15 Bionic bu hesapla 80$’ın Fazla çok üzerine çıkmış olacak. TSMC’nin en Aka müşterisi Apple olduğu için Apple M serisi de iç artan maliyetler haliyle ilgili Apple eserlerinin fiyatını Olumsuz etkileyecek. Esasen ekonomik açıdan güç günler geçiren tüketici pazarında artan fiyatlar satışlara balta vurabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir