Samsung, Snapdragon 7+ Gen 1 üretimini rakibine kaptırdı

Genel Mar 14, 2023 Yorum Yok
Snapdragon 8 Gen 1’de yaşanan verimlilik sorunları Samsung’un çip üretim planlarında aksaklıklara neden olmaya devam ediyor. Hatırlayacak olursak şirketin en Aka müşterilerinden Qualcomm, amiral gemisi Snapdragon 8 Gen 2 üretimini TSMC’ye taşımıştı. Artık yonga devi, yaklaşan Snapdragon 7+ Gen 1 işlemcileri için Samsung yerine tekrar TSMC‘ye güvenecek.

Samsung, Snapdragon 7+ Gen 1 üretimini rakibine kaptırdı

Bildirilenlere nazaran Qualcomm, Snapdragon 7+ Gen 1 üretiminde Samsung Foundry’nin 4nm LPE süreci yerine TSMC’nin 4nm sürecini tercih edecek. Bilmeyenler için TSMC, birebir üretim süreci içerisinde rakibine kıyasla daha uygun bir verimlilik sunuyor. Hasebiyle Qualcomm’un yeni kararının şaşırtan olmadığını söyleyebiliriz.  

Ayrıca Samsung’un 3nm GAA üretiminde Aka bir ilerleme kaydettiği ve rakibi TSMC’den daha uygun bir pozisyonda olduğu söyleniyor. Lakin bu bilginin yanlışsız olup olmadığını sadece Vakit gösterecek. Hakikaten farklı kaynaklar, Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3 üretiminde tekrar Samsung’a Geri dönebileceğini söylüyor.

Snapdragon 7+ Gen 1’ye dönecek olursak, yeni işlemci 2,92Ghz bir adet Cortex-X2, 2,5GHz üç adet Cortex-A710 ve 1,8GHz dört adet Cortex-A510 çekirdeklerinden Güç alacak. Grafik tarafında ise 580MHz Adreno 725 GPU‘ya güvenecek. Ayrıyeten Snapdragon 7+ Gen 1’in Cortex-X serisi çekirdeğine sahip birinci Snapdragon 7 serisi işlemci olacağını da hatırlatalım.

Sızıntılara nazaran Snapdragon 7+ Gen 1, Geekbench’in Biricik çekirdekli CPU testinde 1.232 puan ve Fazla çekirdekli CPU testinde 4.095 puan alıyor. Bu skorlar neredeyse Snapdragon 8 Gen 1 ve MediaTek Dimensity 9000 kadar güzel. Görünüşe nazaran Qualcomm, orta Sınıf telefonların geçen yılın amiral gemileri ile rekabet etmesini sağlayacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir