Apple CEO’su Tim Cook yapay zeka konusunda uyardı!

Genel May 06, 2023 Yorum Yok
Neredeyse aklımıza gelen bütün teknoloji firmaları bir halde Yapay zeka işine iç olmuş durumda. Fakat Apple, en azından somut olarak Yapay zeka konusunda şimdi bir şey göstermedi. Öte yandan Apple CEO’su Tim Cook, teknolojiyi kasıp kavuran Yapay zeka dalgasının potansiyelinin “çok büyük” olduğunu söyledi.

“Potansiyel Aka lakin dikkatli olmak lazım”

Tim Cook, yaptığı açıklamalarda “Bu şeylere nasıl yaklaştığınız konusunda şuurlu ve niyetli olmak Fazla önemli” dedi. Görünüşe nazaran Cook, Yapay zeka teknolojisini nispeten ölçülü bir halde ele alıyor. Öte yandan rakipleri Microsoft ve Google hızla üretken Yapay zekalar geliştiriyor. Microsoft’un Bing‘i (ortaklıkları kapsamında OpenAI’ın ChatGPT teknolojisini kullanıyor) ve Google’ın Bard‘ı üzere sohbet robotları bu alanda kuvvetli bir formda ilerliyor.

Cook ayrıyeten Apple’ın halihazırda makine tahsili ve Yapay zekayı birtakım eserlerine iç ettiğini söyledi ve potansiyelinin “çok büyük” olduğunu kabul etti. CEO, şirketin var Yapay zeka kullanımından bahsederken, birtakım Apple Watch modellerinde bulunan “düşme algılama” ve birtakım Apple aygıtlarında bulunan “çarpışma algılama” üzere özelliklere atıfta bulundu. Cook, “Bunlar yalnızca olağanüstü özellikler değil, birebir vakitte insanların hayatlarını kurtarıyorlar. Yapay zekayı Fazla Aka görüyoruz ve eserlerimizde Yapay zekayı çok dikkatli bir formda dokumaya devam edeceğiz.” dedi.

Öte yandan Apple ve Yapay zeka konusu biraz havada kalıyor. Geçtiğimiz ay Meta, Alphabet, Microsoft ve Amazon tarafından yapılan toplantılarda Yapay zekadan Yekün 168 Defa bahsedildi. Cook ise Apple’ın ikinci mali çeyrek raporunun sunumunda Yapay zekadan yalnızca bir Defa bahsetti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir