App Store’da gizlilik araştırması: Çocuklar için mobil uygulamalar güvenli değil!

Genel Kas 18, 2022 Yorum Yok
Apple App Store ve Google Play Mağazası’nda çocuklara yönelik taşınabilir uygulamalar incelendi ve bulunan birçok uygulamanın Amerika çocuk saklılık maddesine uymadığı ortaya çıktı.

Çevrimiçi zımnilik maddesine uymuyorlar

Amerika’nın 1998 yılında çıkardığı Çocukların Çevrimiçi Kapalılığını Müdafaa Yasası, 13 yaşın altındaki çocukların internetteki kapalılığını müdafaayı amaçlıyor. Apple ve Google iç uygulama mağazaları, maddelere uymak zorunda. Pixalate’deki araştırmacılar, bu Aka teknoloji şirketlerini de içine Meydan bütün şirketlerin uygulama mağazalarını inceliyor ve reklamlarında sık sık kapalılıktan bahseden Apple’ın uygulama mağazasında bile çocukların kapalılığını ihlâl eden uygulamalara rastlıyor.

Pixalate’e nazaran, 2022’nin üçüncü çeyreği prestijiyle Google ve Apple mağazalarında çocuklara yönelik olduğu Aleni 420.000 taşınabilir uygulama bulunuyor.  Her iki mağazadaki uygulamaların da yaklaşık %8’ini çocuk uygulamaları oluşturuyor. Çocuk uygulamalarının %64’ünün kayıtlı olduğu bir ülke yok.  Çocuklara yönelik olması olası 192 uygulamanın gizlilik siyaseti ve IP adresleri tespit edilememiş. IP adresleri tespit edilememiş lakin saklılık siyasetine sahip uygulamaların sayısı; 21.125. Play Store’da bu sayı biraz daha fazla.

Çocuklar için taşınabilir uygulamaları yüklerken dikkat!

Play Store’da 124.379 uygulama, kişisel bilgilere erişmek için müsaade isterken, Apple App Store’da 59.797 uygulama şahsî bilgilere erişmeye çalışıyor. Çocuklar için uygulamaların %44’ü şahsî bilgilere erişim müsaadesi istiyor; evvelki çeyreğe kıyasla %42’lik bir artış Laf konusu.

Google’ın Play Store aramalarına bile reklam yerleştirdiği devirde, reklamverenlerden de bahsedelim. Rapora nazaran, reklamverenler, çocuk uygulamalarına üç kat daha Çok harcama yaptı. Çocuklar için taşınabilir uygulamaların %59’u GPS ve IP adresi bilgilerini üçüncü taraf dijital reklamcılarla paylaşıyor.

Apple, platformlarında uygulama izleme şeffaflığı iç kimi kapalılık özelliklerine sahip. Şirketlerin pazarlama maksadıyla kullanıcı bilgilerini izleme durumunu Kıymetli ölçüde azaltmak için iOS 14.5 güncellemesini yayınlamıştı. Apple, reklamlarında da sık sık saklılığa ne kadar Ehemmiyet verdiğini söylüyor. Apple, Google’a nazaran uygulama onayını daha geç veriyor fakat nihayet rapor, çocuklar için inançlı taşınabilir uygulama bulmanın ne kadar güç olduğunu ortaya koyuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir