Android 14’ün yeni özelliği Snapdragon 8 Gen 2’li telefonlara geliyor

Genel May 16, 2023 Yorum Yok
Bildiğiniz üzere bu yılki Google I/O geliştirici konferansı, Özellikle Yapay zeka ve görüntüleme teknolojileri konusunda Farklı duyurularla doluydu. Hatta arama devi, Pixel 7a, Pixel Tablet ve Pixel Fold modellerine ek olarak Android 14’ün yeniliklerine değindi. Bunlar ortasından en dikkat çeken özellik ise Ultra HDR ismi verilen yeni fotoğraf formatı oldu diyebiliriz. Artık Qualcomm, bu özelliği Snapdragon 8 Gen 2’li aygıtlara ulaştırmak için çalışmalara başladı.

Ultra HDR, Snapdragon 8 Gen 2’li telefonlara geliyor

Bilmeyenler için I/O 2023 sırasında Google, Ultra HDR’ı yeni bir manzara formatı olarak tanıttı. Kısaca yeni format, fotoğrafların geriye dönük uyumlu JPEG formatında çekilmesine müsaade verirken, 8 bit’in ötesinde bir dinamik aralık sunulmasını İmkan tanıyacak. Böylelikle, akıllı telefon fotoğrafçılığında daha detaylı gölge ve vurgu ayrıntıları ile karşılaşacağız. 

Ayrıyeten Google, bu formattaki fotoğrafların var uygulamalarla geriye dönük olarak uyumlu olacağını söylüyor. Ultra HDR formatı, HDR özelliğini desteklemeyen uygulamalarda bile SDR JPEG evrakı olarak gösterilebilecek. Bu durum, kullanıcıların yeni formata sahip manzaraları diğerleriyle paylaşmasını kolaylaştıracak diyebiliriz.

Son raporlara nazaran Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2 aygıtlarda Ultra HDR formatı için işlemcinin 18 bit ISP’sinden faydalanacak. Bu noktada yonga devinin, Android takımıyla çalışmalara başladığı bildiriliyor. Dolayısıyla yeni özellik kullanıma sunulur sunulmaz Snapdragon 8 Gen 2’li telefonlar için etkin olacak. Ultra HDR formatının bir evvelki jenerasyon aygıtlara uyumlu olup olmayacağı ise şimdi bilinmiyor. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir