Aldatıcı cihaz reklamlarına son, AB kararlı

Genel May 16, 2023 Yorum Yok
Elektronik Aygıt reklamlarında genelde abartılı tanımlamalar yer alır fakat alıcı aygıtı kullanmaya başladığında bunların pek birçoklarının anlatıldığı üzere olmadığını görerek Düş kırıklığına uğrar. Avrupa Birliği aldatıcı reklamlara bir nihayet vermek istiyor.

Aldatıcı reklamlara son

Yeni hazırlanan kanun taslağına nazaran Avrupa Birliği sınırları içerisinde elektronik Aygıt üreticileri, kutu içeriğini yanlışsız bir tanımlama ile yazmak zorunda. mesela gerçeği yansıtmayan uzun batarya ömrü, etrafa arkadaş üretim savı, kapsamı aşikâr olmayan garanti bunlar ortasında.

Kanunda batarya müddetinin net bir halde belirtilmesi ve sistemin yavaşlamaya başlayacağı vaktin da tüketiciye iletilmesi gerektiği belirtilmiş. Garanti kapsamının ayrıntılandırılması ve modül tamirinin kestirimi maliyetlerinin de bildirilmesi gerekiyor.

Yine Eser etrafa ne kadar hassas ve nasıl bir Geri dönüşüm katkısı yapacak yahut daha mı uzun kullanım ömrü sunacak bunların da belirtilmesi gerekiyor. aksi takdirde etrafa hassas üretilen değil yalnızca etrafa hassas sertifikası verilecek. nihayet olarak adaptör ve kablo üzere aksesuarların üniversal kullanım sunması ve işlevlerinin kısıtlanmaması da kurallar ortasında. Parlamento yeni taslağı önümüzdeki haftalarda Üye ülkelerle tartışmaya başlayacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir