AMD Zen 5 sızıntıları: 192 çekirdek ve 1.5GB ön bellekli sunucular

Anakart Driverları, Donanım May 18, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz günlerde Zen 5 tabanlı Ryzen 8000 işlemci serisine ilişkin nihayet bilgiler internete sızdırılmıştı. Artık de AMD’nin sunucu sistemlerine getireceği EPYC işlemcilere dair kimi dikkat cazip bilgiler ortaya çıktı.

AMD EPYC Turin nedir?

AMD’nin Zen 5 tabanlı sunucu işlemcilerini toplayacağı EPYC Turin serisi rekabette Intel karşısına tezli avantajlarla çıkacak. 2024 ve sonrası için beklenen yeni EPYC Turin işlemciler 3 farklı kategori ile geliyor. EPYC Turin standart işlemcileri barındırırken EPYC Turin-X yığın bellekli işlemcileri, EPYC Turin-Dense ise bol çekirdekli işlemcileri barındıracak. AMD bütçeye nazaran kurumlara farklı seçenekler sunacak.

EPYC Turin işlemcileri 128 çekirdek ve 256 izlek ünitesine kadar ölçeklendirilecek. 600W düzeyine çıkabilen işlemciler Zen 4 ile birebir Tertip 2 ve Tertip 3 ön bellekleri taşıyacak. Tertip 1 ön belleğin ise bir ölçü geliştirileceği Anlatım ediliyor.

EPYC Turin-X işlemciler 3D V-Cache ile istikbal ve Tertip 1 iç edilmediğinde toplamda 1.66GB ön hafıza elde edilecek. Bu, Genoa-X işlemci ailesine nazaran yüzde 33 daha yüksek ön hafıza manasına geliyor.

Bu işlemcilerin 4nm TSMC süreci ile üretileceğini belirtelim. Ayrıyeten AMD’nin merdiven ismini verdiği yeni bir yonga dizilimi ile geliyor. Bulut odaklı tahliller için geliştirilen Zen 5C ise 3nm TSMC süreci ile üretilecek.

EPYC Turin-Dense işlemciler 192 adet Zen 5C çekirdeği barındırabilecek. Bu seride Turin AI ismiyle Xilinx teknolojileri barındıran Yapay zekâ işlemcileri de olacak. 500W güç tüketimi sunacak Turin-Dense işlemcilerin piyasaya en erken çıkacak Zen 5 işlemcileri olacağı Anlatım ediliyor. AMD Özellikle 144 çekirdekli Intel Sierra Forest mimarisi ile sıkı bir rekabete hazırlanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir