600W TDP’li işlemciler beklenenden yakın olabilir

Anakart Driverları, Donanım May 17, 2023 Yorum Yok
Günümüz PC pazarında yeni jenerasyon mimariler ve nm iyileştirmeleri sürüyor olsa da, Özellikle ekran kartı ve işlemcilerin giderek daha Çok güce muhtaçlık duyduğunu görüyoruz. Artık Gigabyte’tan sızan yeni bir manzara, istikbal nesil CPU ve GPU’ların önümüzdeki iki Yıl içinde benzeri görülmemiş TDP’lere ulaşabileceğini gösteriyor. İşte ayrıntılar

TDP’ler 600W’ı aşabilir

Paylaşılan imgelere baktığımızda, 2025’in sonunda üst Tertip Intel ve AMD CPU’ların sırasıyla 500 ve 600 W, PCIe GPU’ların ise 500W Güç tüketimine sahip olacağını görüyoruz. Buna ek olarak listede, Hopper H100’ün halihazırda 700 watt çektiği NVIDIA’nın SXM5 standardı ve 600W-1000W aralığında Grace Superchip yer alıyor. 

Bahsettiğimiz modüllerden yola çıkarak varsayım etmiş olabileceğiniz üzere bu eserlerin sırf sunucu pazarını hedeflediğini belirtelim. Fakat bu bilgiler, daha yeni ve daha Ufak fabrikasyon süreçlerinden elde edilen Sıkıntı verimliliğinin Aka ölçüde azaldığını bizlere gösteriyor. Ayrıyeten Güç tüketiminin süratle artmasının Öbür bir nedeni daha var. Bu da, bilgi süreç talebinin her zamankinden daha süratli artması.

Bildiğiniz üzere nihayet vakitlerde Nvidia, Intel ve AMD, odağını Yapay zeka teknolojilerine kaydırmış durumda. Münasebetiyle yeni jenerasyon CPU ve GPU’larda da benzeri Sıkıntı artışları ile karşılaşabiliriz. Çünkü Zen 5 ve Arrow Lake işlemciler, resmi olarak 150 watt hududunu aşabilir. Lakin 500W’a ulaşan bedeller için şimdi erken diyebiliriz. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir