Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yazılım
  4. »
  5. Amazon Alexa, üretken yapay zeka ile güncellenecek

Amazon Alexa, üretken yapay zeka ile güncellenecek

admin admin -
25 0
Amazon, bundan yıllar Evvel tıpkı Google Asistan ve Apple Siri üzere çalışan Alexa sesli asistanını kullanıma almıştı. Lakin Alexa ve öbürleri Nakit kazanma noktasında sonlu tesirleri nedeniyle giderek unutulan hizmetlere dönüştü. Fakat ChatGPT’nin başlattığı ihtilalin ışığında Amazon’un Alexa’yı Aka lisan modelleriyle güçlendirerek üretken bir Yapay zekaya dönüştürmeyi planladığı belirtiliyor.

Alexa yenileniyor

Bu argümanların ardında ise sızdırılan şirket içi dokümanlar bulunuyor. Aktarılanlara nazaran Amazon, daha yeni ve daha yetenekli bir Alexa’ya Güç verecek olan dahili olarak geliştirdiği büyük lisan modeline (LLM) güveniyor. Amazon, LLM’sini Alexa Öğretmen Modeli olarak isimlendiriyor, fakat bir şirket sözcüsü Alexa’yı “daha proaktif ve konuşkan” hale getirecek “daha genelleştirilmiş ve yetenekli” modeller üzerinde çalışıldığını söylüyor.

Sızan evraklara nazaran Amazon, Alexa’nın “bir veritabanından bilgi almak” yerine düşünen bir varlık gibi görünmesini öngörüyor. Evraklarda yeni Alexa’nın Özellikle medya tekliflerini, haber dağıtımını ve hikaye anlatımını nasıl daha konuşkan hale getireceğinden bahsediliyor. Bir kullanıcının “Alexa, Güçlü insanların Sicilya ya da Hawaii’ye tatile gittiği HBO ya da Netflix dizisini bul” demesi buna Örnek olarak gösteriliyor. Alexa bunun The White Lotus olduğunu anlıyor ve mevzu hakkında konuşmaları sürdürerek kullanıcıyı HBO’nun fiyatsız Deneyim sürümüne yöneltiyor.

Öte yandan Amazon’un Alexa’yı tekrar canlandırma planları kendi içerisinde bir tezat oluşturuyor. Hatırlanacağı üzere firma aylar Evvel Alexa sesli asistanı üzerinde çalışan kısımdan yaklaşık 2000 kişiyi işten çıkartmıştı. Öte yandan ChatGPT üslubunda düşük gecikme ile konuşabilen sesli asistanlar şirketler için yeni bir Amel kolu olabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir