Akıllı saat piyasası: Pixel Watch ile Google uçuşa geçti

Genel Mar 14, 2023 Yorum Yok
sanayi analisti şirketi Canalys, giyilebilir teknolojiler pazarına dair 2022’nin dördüncü çeyreğini içeren raporunu yayınladı. Rapor Kıymetli bilgilere Fer tutarken Google’ın Pixel Watch ile elde ettiği muvaffakiyet göz kamaştırıyor.

Pixel Watch, Google’ın bu kategorideki birinci eseri pozisyonunda ve muhtemelen herkes birinci eserde bu türlü Aka bir tesir yaratmayı Hayal eder. Çünkü, Pixel Watch global çapta Aka bir “hit” haline dönüşmüş vaziyette ve nihayet çeyrekte Samsung, Huawei ve Xiaomi üzere markaları geride bırakarak piyasada ikinci sıraya yükselmiş durumda. başkan ise şaşırtan olmayacak bir formda Apple.

 Pixel Watch, Google’a yaradı

Canalys’ın yayınladığı “giyilebilir bant” pazarı raporunun içerisinde akıllı saatler, Temel saatler ve kayışlar yer alıyor. Google, Pixel Watch ile 2022’nin dördüncü çeyreğinde giyilebilir pazar hissesinin yüzde 8‘ini ele geçirirken Apple, yüzde 27,5 ile aslan hissesinin sahibi oldu. Samsung ise yüzde 5,9 ile listede 5. sırada kendisine yer bulabildi.

Ancak nihayet çeyrekte bütün firmalar Aka düşüşlere tanıklık etti. Apple, yüzde 17 üzere Önemli bir düşüş yaşarken Google, azalan Fitbit sevkiyatları nedeniyle yüzde 25’lik düşüş yaşasa da Pixel Watch’ın piyasaya sürülmesiyle yüzde 16’lık bir akıllı saat büyümesiyle desteklendi. Yani, Pixel Watch sayesinde Google, düşüşü yumuşatarak rakiplerini geçerek ikinciliğe sıçradı. Xiaomi, Huawei ve Samsung ve başkaları ise “radikal” düşüşlere tanıklık etti.

Pixel Watch’un başarısı muazzam

Rapora nazaran Google, 2022’nin 4. çeyreğinde 880.000 adet Pixel Watch sattı. Bu da firmanın Yekün giyilebilir aygıtlarının yüzde 22’sini oluşturuyor. Üstelik Google, Pixel Watch’ı yalnızca 9 ülkede satıyor. mesela lider Apple, saatlerini 60’tan Çok ülkede, Samsung ise yaklaşık 31 ülkede satıyor. Münasebetiyle Ekim ayında çıkan Pixel Watch’un başarısı muazzam.

Apple, tartışmasız lider

Perspektifimizi 4. çeyrekten alıp 2022 yılının tamamına baktığımızda Apple’ın yıllık yüzde 5 büyüdüğü ve yüzde 22,6’lık dilime ulaştığını görüyoruz. İkinci sırada ise yüzde 41’lik düşüş ve yüzde 9,3 pazar hissesiyle Xiaomi yer alıyor. Onu yüzde 8,3 ile Huawei, yüzde 7,7 ile Samsung ve yüzde 6.4 ile Google takip ediyor. Bu ortada Samsung’un başkalarından farklı olarak “akıllı saat” sattığını belirtelim. Yani firmanın elinde başkalarında olan Mi Band, Fitbit vb. Temel saat modelleri yok. ek olarak Canalys, 2023 yılında akıllı saat pazarının yüzde 2 büyümesini bekliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir