ABD, Çin’in yapay zeka endüstrisini zar zor yavaşlattı

Yazılım May 03, 2023 Yorum Yok
Çin‘in nükleer silah geliştirmede kullanılan süper bilgisayarlar ve ChatGPT gibi Yapay zeka sistemleri geliştirmesini dondurmak için geçen Yıl uygulamaya konulan ABD mikroçip İhracat denetimlerinin Çin’in teknoloji kesimi üzerinde Fazla az tesirinin olduğu bildirildi.

Çin, yavaşladı ancak durmadı

Kurallar, chatbot ve diğer Yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesinde global teknoloji sanayisinin standardı haline gelen Nvidia ve AMD çiplerinin Çin’e sevkiyatını kısıtlamıştı. Lakin Nvidia, Çin pazarı için çiplerinin ABD kurallarına uyacak şekilde yavaşlatılmış varyantlarını üreterek bir manada kuralları delmişti. Yavaşlatılmış Nvidia çipleri bile Çinli firmalar için bir gelişmeyi temsil ediyor. Çin’in en Aka teknoloji şirketlerinden biri olan Tencent Holdings, geçen ay Nvidia’nın yavaşlatılmış H800‘ünü kullanan sistemlerin en Aka Yapay zeka sistemini eğitmek için gereken süreyi yarıdan fazla azaltacağını söylemişti.

Önde gelen dal analistlerinden Charlie Chai, “Konuştuğumuz Yapay zeka şirketleri bu handikabı nispeten küçük ve yönetilebilir görüyor” dedi. Açıkçası ABD’li şirketlere ziyan vermeden Çin’in yüksek teknolojideki ilerlemesini yavaşlatmak hayli güç. ABD, Çin’in yüksek ABD teknolojilerine ulaşımını büsbütün engellemek yerine kısıtlayarak ülkenin vakitle geriye düşmesini hedefliyor.

Sonuç olarak ABD’li firmalar Çin ile ticaret yapmaya devam ediyor ve yeni donanımlarının farklı, daha yavaş versiyonlarını ülkeye sevk ediyor. Sevk edilen çiplerin süreç hacmi ve çipten çipe transfer suratları Kıymetli oranda düşürülmüş olsa da uzmanlar bu handikapların sadece daha Çok vakte ve paraya mal olacağını söylüyor. Daha Çok Nakit harcamak Alibaba, Baidu veya Tencent gibi firmalar için ise bir Sıkıntı teşkil etmiyor. Öte yandan en nihayetinde ABD, Çin’in Yapay zeka sanayisini yavaşlattı fakat yaptırımlar muhakkak bundan daha fazlasını yapamadı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir