AAA oyun yapmanın maliyeti dudak uçuklatıyor

Yazılım May 04, 2023 Yorum Yok
Oyun dünyasının önde gelen yayıncıları AAA oyunları geliştirmek ve pazarlamak için ne kadar Nakit harcadıklarını açıkladı. Sonuçlar ise en hafif tabirle dudak uçuklatıyor. Öte yandan elbette yayıncılar isteyerek bu maliyetleri açıklamadı. Microsoft-Activision birleşmesini engelleyen İngiliz düzenleyici Kuruluş CMA’nın raporunda bu bilgilere yer verildi.

Microsoft-Activision birleşmesini engelleyen ve genel olarak görüntü oyunları pazarına ait soruşturmaları yürüten Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) üzere düzenleyiciler dünyanın en Aka cümbüş kesimine ait inanılmaz ölçüde bilgi toplayıp bunları raporlaştırıyor. CMA tarafından yayınlanan Microsoft-Activision raporunda AAA oyunların astronomik derecede yüksek bütçeleri ortaya konuldu. Bildiğiniz üzere artık AAA dediğimiz Aka bütçeli oyunlar 70 dolar fiyat etiketine sahip ve görünüşe nazaran bunun ardındaki neden epey sağlam.

Toplam maliyetler 1,2 milyar doları bulabiliyor

CMA’nın raporunda yayıncıların ismine haklı sebeplerden yer verilmiyor fakat bunların Sony Interactive Entertainment, Electronic Arts, Take-Two Interactive ve muhtemelen Ubisoft üzere önde gelen yayıncılar olduğunu varsayabiliriz. Buna nazaran kimi yayıncılar bütün bir franchise için geliştirme ve pazarlama maliyetlerine 1,2 milyar dolar kadar harcama yapıyor.

CMA toplamda dört yayıncının ismini vermeden harcadıkları parayı raporda (sayfa 309-310) belirtiyor. Yayıncı firmalar oyunun geliştirme aşamalarında 100 milyon Avro ile 660 milyon Avro arasında bir harcama yaptıklarını aktarıyor. Pazarlama maliyetleri de 50 milyon Avro ile 550 milyon Avro düzeylerine kadar çıkabiliyor. Muhtemelen Ubisoft olduğu düşünülen yayıncının bir AAA oyunun geliştirme kademelerine 150 milyon Avro, pazarlama için ise 50 milyon Avro ayırdığı aktarılıyor. CMA ayrıyeten, Call of Duty ve Warcraft serileri de iç olmak üzere Activision oyunlarının geliştirme maliyetlerinin bölümdeki diğer oyunlardan “önemli ölçüde yüksek” olduğunu belirtiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir