YouTube’dan izleyicilerin canını sıkan bir reklam türü kaldırılıyor

Genel Mar 08, 2023 Yorum Yok

Google, tanınan görüntü paylaşım platformu YouTube’un reklam sisteminde bir değişikliğe gidiyor. Arama devi 6 Nisan 2023 tarihinden itibaren görüntülerden yer paylaşımlı reklamları (overlay ads) kaldıracağını duyurdu. Resmi İzah YouTube yardım forumunda yapıldı.

Yer paylaşımlı reklamlar içeriğin alt kısmına yakın bir yerde banner halinde görünen reklam tipi olarak karşımıza çıkıyor. Ekseriyetle oynatılan içerikle çakışan ve izleyicileri rahatsız eden bu reklam biçimi önümüzdeki aydan itibaren ortadan kalkacak.

Artık görüntülerin üzerinde banner çıkmayacak

Söz konusu reklam biçimi şu anda sadece YouTube’un masaüstü sürümünde mevcut. Taşınabilir aygıtlarda uzun Vakit Evvel kaldırıldı. Kullanıcıların görüntü izleme tecrübesini bozan bu modası geçmiş reklam formatı artık oynatılan videoların üzerinde belirerek can sıkmayacak.

YouTube uygulaması ve taşınabilir sürümde banner reklam yerine görüntüden evvel, görüntü sırasında ve görüntüden sonra gösterilen tam ekran reklam kullanılıyor. Üstelik izleyiciler bu reklamları atlama bahtına sahip.

Google yer paylaşımlı reklamları kaldırmakla yalnızca izleyici deneyimini güzelleştirmekle kalmayacak birebir vakitte etkileşimi, masaüstü ve taşınabilir aygıtlarda daha yüksek performans gösteren reklam biçimlerine kaydırmış olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir