YouTube Shorts’tan para kazanma programı yakında açılıyor: Peki, şartlar neler?

Genel Oca 11, 2023 Yorum Yok
Google, 1 Şubat’ta YouTube Shorts’a içerik üretenlerle reklam gelirini paylaşmaya başlayacağını duyurdu. YouTube İş Ortağı Programı’ndaki bütün içerik üreticilerin programda kalabilmeleri için yeni koşulları 10 Temmuz’a kadar kabul etmeleri gerekiyor. Pekala, YouTube Shorts’tan Nakit kazanma kaideleri neler?

İçerik üreticiler, artık Shorts görüntülerinde çıkan reklamlardan Nakit kazanabilecek. Şirket, YouTube Shorts Fonu’nun yerini alacak yeni gelir paylaşım modelinin daha Çok kazandıracağını söylüyor.

YouTube Shorts Nakit kazanma kaideleri 💲

Daha Evvel duyurulduğu üzere içerik üreticilerin Shorts görüntülerinden Nakit kazanabilmeleri için en az 1000 aboneye sahip olmaları ve 90 gün içinde 10 milyon görüntüleme sayısına ulaşmaları gerekiyor. Ayrıyeten belirli para kazanma modüllerini kabul etmeleri gerekiyor.
  • En az 1000 abone
  • 90 gün içinde en az 10 milyon izlenme
  • Belli Nakit kazanma modüllerini kabul etme

İzleme sayfasından Nakit kazanma modülü, içerik üreticilerin uzun formatlı görüntülerinde ve YouTube Premium’da sunulan reklamlardan Nakit kazanmalarına İmkan tanıyor. Shorts Nakit kazanma modülü, içerik oluşturucuların Shorts akışındaki görüntülerle YouTube Premium ortasında oynayan reklamlardan Nakit kazanmalarına İmkan tanıyor. Ticari Eser eki modülü, kanal üyelikleri ve muhteşemler üzere özellikler için.

Shorts gelir paylaşımı nasıl olacak ❓

Peki, Shorts gelir paylaşımı nasıl işleyecek? Her ay Shorts görüntüleri ortasında çıkan reklamlardan elde edilen gelir toplanacak ve bir kısmı Shorts içerik üreticilerine verilecek, bir kısmı da müzik lisanslama maliyetlerini karşılamak için kullanılacak.

Toplam gelirin bir kısmı, izlenen kısa görüntülerin görüntülenmesine ve müzik kullanımına nazaran Müstahsil havuzuna aktarılacak. Shorts görüntüsünde müzik yoksa, izlenmeyle bağlantılı bütün gelir, Müstahsil havuzuna aktarılacak. Müzik varsa, kullanılan modül sayısına nazaran içerik Müstahsil ile müzik ortakları ortasında paylaştırılacak. Shorts’tan Nakit kazanan içerik üreticilere Müstahsil havuzundaki Yekün görüntü görüntülemelerindeki hisselerine nazaran gelir tahsis edilecek.

Yalnızca Özgün görüntüler kabul edilecek ✅

YouTube’da diğerlerinin görüntüleri üzerinden Nakit kazanmaya çalışan bireyler için Shorts’ta yer yok. Özgün olmayan shorts görüntüleri, bir sinema yahut diziden olduğu üzere alınmış imgeler, YouTube yahut Öbür bir platformdaki diğer içerik üreticilerin görüntüleri, Shorts gelir paylaşımı için Müsait değil. Ayrıyeten otomatik tıklamalar, görüntüyü ilerleten botlar üzere görüntüleme sayısını artırmak için yapılan hileler de haliyle yasak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir