Yerli savunma teknolojileri şirketi STM, NATO’ya istihbarat yazılımı geliştirecek

Genel Oca 28, 2023 Yorum Yok
Yerli savunma teknolojileri firması STM, NATO İrtibat ve Bilgi Ajansının (NCI Agency) açtığı iki Kıymetli ihaleyi kazandı. NATO’nun istihbaratlarının yönlendirilmesi, toplanması, işlenmesi ve dağıtılmasına yönelik yazılım sunacak.

STM, NATO için hangi yazılımları geliştirecek?

STM proje kapsamında geliştireceği yazılımla, NATO komutanlıkları için istihbaratın yönlendirilmesi, toplanması, işlenmesi ve dağıtılmasını sağlayacak. Dünyadaki bütün NATO karargahları ve üsleri, istihbarat akışlarını STM’nin geliştireceği ve modernize edeceği bu yazılımlar üzerinden yapacak. NATO’nun istihbarat altyapısını çağdaşlaştıracak INTEL-FS projelerinin yaklaşık 3,5 Yıl sürmesi planlanıyor. Laf konusu projeler toplamda bir Türk firmasının NCI Agency ile imzaladığı en Aka ölçekli mukavelelerden birisi olarak öne çıkıyor.

INTEL-FS geliştirme süreci, uygulanacak teknoloji ve sunacağı tahlillerle bünyesinde birincileri barındıran bir proje olacak. Projeler, NATO için çevik (agile) yazılım idaresiyle yazılacak birinci projeler ortasında olma özelliği taşıyor. Proje, NATO’nun kendi platformu üzerinde geliştirilecek ve çalıştırılacak. Dataların entegrasyonunu da içeren proje, mikro servis tabanlı, dağıtık yapıda ve genişleyebilir olacak.

Geliştirilecek yazılımların NATO için Fazla Değerli olduğuna vurgu yapan STM genel Müdürü hür Güleryüz, şunları söyledi:

“STM ThinkTech üzerinden Özellikle kriz durumlarında NATO’nun karar vermesine yönelik hem yazılımsal hem danışmanlık hizmetleri üretiyoruz. Bunların paket paket ihracatlarını gerçekleştirdik. 2022 yılında 5 ve 6’ncı paketi imzaladık. NATO ile imzalanan en Aka işimiz Teşkilatın istihbarat altyapısını hem arka plan dediğimiz sistem oluşturan yazılım tahlilini hem de ön planda kullanıcıların önündeki ekran ve Ara yüzleri oluşturan ihaleleri biz kazandık. Bunlar yazılım alanında ülkemizde NATO’dan alınan en Aka işler ortasında ve Fazla Kıymetli projeler. NATO’nun istihbarat data akışı bundan sonra STM’nin yazılımları üzerinden gerçekleşecek. NATO’nun Tüm kullanıcıları dünyadaki bütün ünitelerden yapacakları girişleri bu yazılımları kullanarak yapacaklar, o manada Fazla kritik yazılımlar.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir