Freedos nedir? Freedos bilgisayara Windows 10/11 kurma

Genel Oca 28, 2023 Yorum Yok

Yeni bir bilgisayar aldığınızda, ister masaüstü PC olsun ister laptop olsun, işletim sistemi ile gelir. Kimi laptop yahut masaüstü bilgisayarların işletim sistemine baktığınızda “FreeDOS” olduğunu görürsünüz. Birtakım üreticiler birtakım modellerinde freedos yüklemeyi tercih ediyor. Pekala, freedos nedir? Freedos laptop modellerinin Windows laptoplardan ne üzere farkları oluyor? Freedos bilgisayara Windows kurma iç free dos işletim sistemi hakkında bütün merak edilenler burada.

Freedos nedir ❓

Freedos nedir kısaca açıklamak gerekirse; Freedos, fiyatsız, DOS uyumlu bir işletim sistemidir. Başlangıçta IBM PC’leri için geliştirilmiştir ve eski yazılımları, oyunları çalıştırmayı ve yerleşik sistemler oluşturmayı takviyeler.

PD-DOS olarak da bilinen FreeDOS, Aleni kaynak yazılımdır. Eski yazılımları çalıştırmak ve gömülü sistemleri destekleyen eksiksiz bir MS-DOS uyumlu ortam sağlamayı maksatlar. FreeDOS, disket yahut USB flash şoförden önyüklenebilir. MS-DOS’un birden fazla sürümünün tersine GNU genel halk Lisansı şartları altında lisanslanan Özgür yazılımdan oluşur. FreeDOS 1.1, 2012 yılında yayınlanmıştır. FreeDOS, birinci başlarda HP, Dell, Intel üzere hudutlu sayıda Müstahsil tarafından kullanılmış lakin günümüzde Monster, ASUS, Lenovo, MSI iç birçok marka, en yeni laptoplarında FreeDOS yüklemekte.

Freedos laptop nedir 💻

Freedos laptop, işletim sistemi yüklü olmayan bilgisayar manasına gelir. Freedos bilgisayar açılır mı? Evet; DOS ortamında çalışır ve USB flash hafıza ile istenilen Windows işletim sistemi yüklenerek kullanılmaya başlanır.

Yeni bir masaüstü bilgisayar yahut laptop aldığınızda olağan olan şey, OEM anahtarına sahip bir Windows ile gelmesidir. Lakin bu, Müstahsil açısından maliyetleri artırır. Windows lisansı almayarak daha ucuz laptoplar sunmak isteyen üreticiler çoklukla Linux ya da daha yaygın olan FreeDOS üzere ücretsiz sistemleri yükler.

Günümüzdeki birtakım laptop üreticileri, kimi modellerinde kullanıcının dizüstü bilgisayarı açtığında BIOS’a girmesi, “işletim sistemi bulunamadı” yanılgısı ile müsabakası yerine kimi Temel misyonları gerçekleştirebilmesi için Freedos yüklemektedir.

Freedos laptop modelleri, Windows 10 ve 11 işletim sistemi yüklü laptoplardan daha ucuzdur zira satıcı, işletim sistemini yüklemek için Microsoft’un lisans fiyatını ödemek zorunda kalmaz. FreeDOS, gündelik kullanım için Müsait değildir. O yüzden, Freedos notebook aldım ne yapmalıyım? diye soranlara yapılacak birinci şey, Windows yüklemek diyebiliriz. Zira freedos yüklü bilgisayarda oyun oynanmaz. Freedos olunca ne oluyor? sorusuna da kısaca; işletim sistemi olmayan bir bilgisayara sahip oluyorsunuz diyebiliriz.

Freedos bilgisayara Windows nasıl kurulur 💡

Freedos bilgisayara Windows kurmanın en kolay yolu, USB hafıza iledir. Windows 11 & 10 ISO belgesini indirip Rufus programıyla USB belleğinize yazdırın ve BIOS’tan önyükleme ayarını USB hafıza yapın. Artık Windows kurulumuna geçebilirsiniz. Freedos laptopa Windows kurma fiyatsızdır.

Freedos Windows 10 kurma 🔽

 1. Windows 10 indirme sayfasından ISO evrakını indirin.
 2. İndirilen belgeyi açın ve “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur”a tıklayın.
 3. Dil ve sürüm seçimini yapın.
 4. USB flash sürücüyü seçin.
 5. Windows 10’un indirilmesini bekleyin.
 6. İndirme tamamlandıktan ve medya oluşturulduktan sonra Son’a tıklayın.
 7. USB hafıza takılıyken BIOS’a girin ve önyüklemeyi bu bellekten yapın.
 8. Windows 10 suram sürecine başlayın.

Freedos bilgisayara Windows 11 kurma 🔽

 1. Microsoft sitesinden Windows 11 ISO belgesini indirin.
 2. Rufus programını açın ve USB belleği bilgisayara takın.
 3. İndirdiğiniz Windows 11 ISO belgesini seçin.
 4. Başlat’a tıklayarak Windows suram belgesinin USB’ye yazdırılmasını sağlayın.
 5. İşlem tamamlandığında, USB belleği çıkarın.
 6. BIOS’a girip bilgisayarın USB bellekten önyükleme yapmasını sağlayın.
 7. PC tekrar başladığında Windows 11 yükleme ekranı karşınıza gelecektir.

Freedos bilgisayar alınır mı 🤔

İşletim sistemi olmayan Öbür bir deyişle freedos laptop almak mantıklı mı? Freedos laptop almanın birtakım avantaj ve dezavantajları vardır.

Freedos laptop modelleri ucuz değildir fakat birebir donanımlara sahip Windows yüklü gelen bir laptopa kıyasla biraz daha ucuza gelir. Resmî Windows lisansı, Microsoft mağazası üzerinden kıymetlidir fakat elinizde Windows 7 lisansı varsa fiyatsız olarak Windows 10’unuz hazırdır ve tasarruf edersiniz.

Freedos’un Öbür bir avantajı; işletim sistemi seçimini size bırakmasıdır. Bilgisayar üreticileri, en nihayet çıkardıkları modellerde bile genelde Windows Home işletim sistemini yükler. Freedos bilgisayar alarak yine Windows kurmakla uğraşmazsınız. Ayrıyeten Windows ayarlarını da dilediğinizce yaparsınız.

Freedos bilgisayar almanın dezavantajları da vardır. İşletim sistemini yükleme zorluğu ile başlayalım. Windows heyetimi Microsoft’un sunduğu araçlarla Yalın bir süreç olmasına rağmen kimi kullanıcılara güç gelebilir. Kâfi teknik bilgiye sahip olsanız da, yeni bir laptop aldıktan sonra Windows kurmakla uğraşmak istemeyebilirsiniz. Freedos zararları bunlardır.

Freedos mu Windows mu ❓

Freedos mu daha yeterli Windows mu? Freedos laptop alırken dikkate almanız gereken birkaç Öğe var.

İşletim sisteminin olmaması her Vakit tasarruf edeceğiniz manasına gelmez. Windows laptop ile freedos laptopun donanımlarını (işlemci, bellek, SSD ve ekran kartı) Fazla düzgün karşılaştırın. İşletim sistemi olmaması dışında daha düşük donanımlı bir laptop satın almayın. Kendinize sıfırdan bir İşletim sistemi kuracak kadar bilginiz varsa, freedoslu modeli satın alarak alışverişinizi daha ucuza getirebilirsiniz. Olağan ki birebir fiyata daha yüksek donanımlı bir model de tercih edebilirsiniz. Lakin Windows’u kurmak için kâfi bilginiz yoksa yahut kutuyu açtığınız üzere kullanmaya başlayacaksanız, Freedos seçeneği size nazaran değil.

Freedos ile Windows ortasındaki ayrım nedir 🆚

Freedos ile Windows ortasındaki Temel fark; DOS, kullanımı fiyatsız bir işletim sistemidir, Windows’un kullanımı fiyatlıdır; lisans satın almanız gerekir. Freedos ile Windows arasıdaki diğer farklar şunlardır 🔽
 1. DOS, Windows’un grafiksel kullanıcı arayüzü yerine komut satırı arayüzüne sahiptir.
 2. DOS işletim sisteminde 2GB’a kadar depolama alanı kullanabilirken, Windows’ta 2TB ve daha Çok kullanım alanına sahip olursunuz.
 3. DOS daha süratli açılırken, Windows’un başlaması biraz Vakit alır.
 4. DOS’ta pek Çok program yoktur lakin Windows’ta ücretsiz/ücretli yükleyip kullanabileceğiniz Türlü yazılımlar vardır.
 5. DOS, belirli alanlarda (test etme, prototip oluşturma, otomatik sistem yapma vs.) kulanılırken Windows dünya çapında kullanılmaktadır.

Bu Kılavuz yazıda FreeDOS ne demek, Windows ile ortasındaki ayrım nedir? bundan bahsettik. Ayrıyeten işletim sistemi konseyi olmayan bilgisayar satın Meydan kullanıcılar için yararlı olacağını düşündüğümüz FreeDOS laptopa Windows 10 kurma sürecinin nasıl yapıldığını adım adım anlattık. Umarız,  FreeDOS nedir, ne işe fayda? konusunda aydınlatıcı olmuştur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir