Yenilenen BMC Amazon 4×4 zırhlı kara aracı göreve hazırlanıyor

Genel Mar 14, 2023 Yorum Yok
Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen IDEX Memleketler arası Savunma Fuarı ve Konferansı’na katılan BMC Savunma, Amazon 4×4 MPAV kara aracının yeni versiyonunu tanıttı. Yenilenen Amazon 4×4’ün testlerinde sona gelindiği açıklandı.

Amazon 4×4’ün yenilikleri neler?

BMC Amazon 4×4’ün birinci versiyonu 2017 yılından beri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet ediyor. Sahadan  gelen talepler doğrultusunda Amazon 4×4’te Çeşitli geliştirmeler yapıldı. Aracın taşıma kapasitesi artırıldı. Teknolojik iyileştirmeler yapıldı. Gösterge paneli büsbütün dijital hale getirildi. Görünüşte de Türlü makyajlar yapılarak daha keskin ve kuvvetli bir görünüme kavuştu. dahil dizaynda yapılan değişiklikler sayesinde işçiye daha ergonomik bir Meydan sağlandı.

Yenilenen Amazon 4×4’ün test ve kalifikasyonlarının kısa müddette tamamlanacağını Anlatım eden BMC Savunma Sanayi genel Müdür Yardımcısı Mehmet Altınhan, “İç testlerimizi tamamladık. Savunma Sanayii Başkanlığımızla yürüttüğümüz birtakım projelerimiz var. Bu projeler kapsamında test ve kalifikasyonları devam etmekte. Kritik testleri atlattı. çok kısa müddet içerisinde test ve kalifikasyonları tamamlamış olacağız.” dedi. Testler tamamlandıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek.

Yüksek hareket kabiliyetiyle avantaj sağlıyor

Amazon 4×4’ün, BMC’nin zırhlı araç ailesinin en Ufak aracı olduğunu lisana getiren Altınhan, “Dolayısıyla hareket kabiliyeti daha yüksek, meskun mahallerde kullanımı diğer araçlara nazaran Fazla daha avantajlı. Bilhassa polisimizin, özel Harekatımızın, Jandarma genel Komutanlığımızın meskun mahal operasyonları için Fazla Kıymetli bir araç.” diye konuştu.

Amazon’un at gücü ve menzilinde rastgele bir değişiklik yapılmazken azami yüklü yükü 16 tona yükseltildi. 360 at güç, 800 kilometre menzil ve saatte 110 kilometre azamî Hız sunuyor.

Mayın ve el el imali patlayıcı müdafaasına sahip Amazon 4×4, balistik tehditlere karşı Değerli bir müdafaa sağlıyor. Araçta, yangın söndürme ve iklimlendirme sistemleri, soğuk iklim paketi, patlak sarfiyat, merkezi lastik şişirme sistemi üzere standart donanımlar bulunuyor. Araçta, kendini kurtarma vinci, siren anons sistemi, sis havanı, İç konuşma sistemi üzere misyon donanımları da yer alıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir