Yenilenebilir enerjide kilometre taşı: Hidrojen doğrudan denizden çekilebilir

Genel Şub 04, 2023 Yorum Yok
Yenilenebilir enerji, yeşil ve karbondan arındırılmış bir dünya için gidilecek Biricik istikametli bir yol. Neredeyse bütün ülkeler bu yola girmiş bulunuyor ve yapılan araştırmalarla maliyetler düşürülerek süreç hızlandırılıyor. Bu bağlamda Adelaide Üniversitesi’ndeki araştırmacılar deniz suyundan ön süreç görmeden pak hidrojen yakıtı yaptıklarını duyurarak Kıymetli bir kilometre taşına ulaştılar.

Doğrudan deniz suyundan elde ediliyor

Alternatif yakıt olarak hidrojen, karbon ve sülfür içermediği için yandığında CO, CO2 ve HC salınımı yapmaz. Teknik olarak hidrojen yandığı Vakit yalnızca su oluşur. Lakin hidrojen yakıtı elde etmek kimi ön süreçleri Gerekli kılıyordu. Yeni yapılan araştırma ise ön süreç gerekmeden denizden hidrojen elde etmeyi Muhtemel kılıyor. Münasebetiyle artık Kenar bölgelerine daha ucuz yeşil güç üretimi sağlayabilir.

Ekibin başkanlarından Profesör Shizhang Qiao, “Doğal deniz suyunu, ticari bir elektrolizörde değerli olmayan ve ucuz bir katalizör kullanarak elektroliz yoluyla yeşil hidrojen üretmek için yaklaşık yüzde 100 verimlilikle oksijen ve hidrojene ayırdık” dedi. Deniz suyunu oksijene ve hidrojene ayırmadan Evvel saflaştırılması gerekiyor. Bu saflaştırma süreci için ise ön arıtma süreci gerekiyor. Yeni bulgular, buna gerek olmadığını ortaya koyuyor.

Adelaide Üniversitesi’nden Doçent Yao Zheng, Çalışmamız, var metal bazlı olgun saf su elektrolizörününkine benzeri performans gösteren, ön arıtma sistemleri ve alkali eği olmadan deniz suyunu direkt hammadde olarak kullanmak için bir tahlil sunmaktadır.

Hidrojen yakıt üretimi tatlı su kaynaklarını tüketebilir

Artık olayın pembe tarafı şu; Hidrojen, hiçbir atık üretmeyen verimli bir güç kaynağı. Lakin var elektrolizörler yüksek oranda saflaştırılmış su elektroliti ile çalıştırılıyor. Fosil yakıtlar tarafından üretilen gücün kısmen yahut büsbütün yerini alacak hidrojene yönelik artan talep, giderek sonlu olan tatlı su kaynaklarının kıtlığını Değerli ölçüde arttırabilir. Hasebiyle bu araştırmanın ehemmiyeti Fazla büyük.

Tatlı su kaynağına göre deniz suyu neredeyse Ebedi bir kaynak olarak düşünülebilir. Bununla birlikte, başarılı bir halde ölçeklense bile, muhtemelen sırf bol ölçüde deniz suyu olan Kenar toplulukları için pratik olacaktır. Yani Türkiye, bu yüksek potansiyel alanına giriyor diyebiliriz. Bununla Birlikte araştırma takımı, daha Aka bir elektrolizör ile sistemi büyütmeye çalışacağını açıkladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir