Yeni keşfedilen asteroit Dünya’ya yaklaşıyor: Ay’dan daha yakın geçecek, risk var mı?

Genel Mar 23, 2023 Yorum Yok
NASA ve SpaceX ortasındaki mürettebatlı bir vazifenin Milletlerarası Uzay İstasyonuna altıncı Kez gitmesine, atmosferde yanan yörüngedeki bilimsel platformun enkazına ve 2046 Sevgililer Günü’nde Dünya’ya çarpma potansiyeline sahip yeni bir asteroitin keşfine kadar Mart ayı, Uzay haberleri açısından hayli dolu geçti. Lakin artık bir Öbür asteroit keşfedildi ve bu Uzay cismi Dünya’nın Fazla yakınından geçecek.

2023 DZ2 isimli yeni keşfedilen asteroit, Şubat ayı sonlarında Kanarya Adaları’ndaki La Palma gözlemevinde gökbilimciler tarafından keşfedildi. 2023 DZ2 yaklaşık 55 m çapa sahip ve saatte neredeyse 28.000 kilometre hızla Dünya’ya yanlışsız ilerliyor. Bu Fazla yüksek bir Hız üzere gelebilir lakin asterotin boyutu göz önüne alındığında nispeten yavaş.

Dünya’ya çarpmayacak

2023 DZ2, 25 Mart Cumartesi günü Türkiye saati ile 22:51’de Dünya’ya en yakın pozisyonuna gelecek. Yapılan incelemelere nazaran asteroit Ay’ın Dünya’ya olan aralığının yarısından daha az (160.934 kilometre) bir uzaklıkta gezegenimizi inançlı bir biçimde geride bırakarak yoluna devam edecek.

Her ne kadar astereoit Fazla yakınımızdan geçse de onu çıplak gözle görmek pek Mümkün değil lakin bir ev tipi 6 inçlik teleskoplar ile geçişi izlemek mümkün. 2023 DZ2, bu geçişinde Dünya ile çarpışmayacak. Bununla Birlikte bu asteroitin 27 Mart 2026 yılında Dünya ile çarpma mümkünlüğü bulunuyordu. nihayet yapılan müşahedenin bunun da Muhtemel olmadığını gösterdi. Yani, 2023 DZ2 artık yahut yakın gelecekte risk oluşturmuyor. Bu arada 2023 DZ2’nin Güneş etrafındaki bir tam tipinin 3.16 yıl sürdüğünü de belirtelim.

Dünya’ya çarparsa ne olur?

2023 DZ2 Dünya’ya çarpacak olsa bile Aka ölçekte bir yıkıma neden olması pek Mümkün değil. Lakin bu hiç hasar vermeyeceği manasına da gelmiyor. Asteroit yüzeye çarpmayıp atmosferde patlasa bile Önemli hasarlara neden olabilir. 2013 yılında, bu yeni keşfedilen asteroitin üçte birinden biraz daha Ufak bir meteor Rusya‘nın Chelyabinsk kenti üzerinde patlamıştı. Şok dalgaları binlerce binaya ziyan vermiş ve 1500 şahıs yaralanmıştı. Dolayısıyla 2023 DZ2, çarparsa yahut patlarsa pozisyonuna nazaran Önemli ziyanlara neden olabilir. Lakin bu ziyan, global değil Mahallî ölçekte gerçekleşecektir.

Asteroitlerin yıkıcı olması için Aka olmaları gerekmez

Meteorların birçok Dünya atmosferine girdiklerinde yanar, hava ile sürtünme onları buharlaştırır yahut çoklukla tehlikeli olmayan daha Ufak modüllere ayırır. Yine de, aşağı üst her 2000 yılda bir Değerli Mahallî hasara yol açabilecek büyüklükte -futbol alanı büyüklüğünde- bir Uzay taşı Dünya atmosferine girmekte. 1908 yılında Rusya’daki Sibirya ormanlarının üzerinde 20 metre çapında bir meteorun atmosferde patladığı ve 12 megatonluk bir bombanın gücüne eşdeğer güç saldığı biliniyor. Tunguska olayı olarak bilinen bu Hadise sonucunda yaklaşık 2,150 kilometre karelik Meydan yerle bir olmuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir