Yarış yeni başlıyor: Apple, üretken yapay zekâ üzerinde çalışıyor

Genel Mar 16, 2023 Yorum Yok
Ekrandan uzaklaşıp bu hafta ve geçen haftaya bakınca Silicon Valley Bank’in (SVB) iflası olmasaydı neredeyse bütün teknoloji haberleri Yapay zekâ ve sohbet botları ile ilgili olacaktı. Az yahut çok, teknoloji firmalarının tamamı bir formda üretken Yapay zekayı hizmetlerine entegre ediyor. nihayet birkaç gün içinde OpenAI, GPT-4 isimli yeni bir lisan modelini yayınladı. Google, Yapay zekayı Gmail ve Docs üzere Workspace araçlarına entegre edeceğini duyurdu. Yeni Microsoft Bing arama motoru Yapay zekâ ile Google’ı endişelendirdi. Pekala Noksan olan şey ne? Evet, ısırılmış bir elma.

Apple da Yapay zeka üzerinde çalışıyor

Apple, geçtiğimiz ay Yapay zeka ve Aka lisan modelleriyle ilgili şirket içi bir Faaliyet düzenlemişti fakat rastgele bir İlan şimdiye kadar yapılmış değil. Öte yandan New York Times’ın haberine nazaran, Siri üzerinde çalışanlar da iç olmak üzere birçok grup sistemli olarak Apple’da üretken lisan modeli konseptleri üzerinde çalışıyor.

Uzunca bir müddettir Siri’nin (ve Alexa ve Google Assistant üzere öbür asistanlar) sorguları anlamadığı, bırakın sorguları birebir anne lisandaki farklı aksanları bir anlamakta zorlandığı bir gerçek. Öte yandan ChatGPT ve diğer Aka lisan modelleri üzerine inşa edilmiş sohbet botları söylenen her şeyi anlayabiliyor, yeni fikirler veriyor ve üretiyor.

Apple’ın üretken Yapay zeka ile ne yapacağı belirsiz

Siri üzerinde çalışan eski Apple mühendisi John Burke, NYT’ye verdiği bir röportajda, Apple’ın asistanının “hantal kod” nedeniyle yavaş bir evrim geçirdiğini ve bunun da Temel özellik güncellemelerini zorlaştırdığını söyledi. Burke ayrıyeten Siri’nin yüksek ölçüde sözden oluşan Aka bir veritabanı yığınına sahip olduğundan da bahsediyor. Bu nedenle mühendislerin yeni özellikler eklemesi gerektiğinde hantal veritabanı süreci haftalarca uzatıyordu. En azından Burke’ün tezli bu tarafta. ek olarak Apple’ın üretken Yapay zekayı nasıl kullanacağı bilinmeyen. Bunu Siri aracılığıyla sunması şimdilik pek mümkün durmuyor çünkü Siri’nin altyapısı bunun süratlice yapılması için Müsait değil.

New York Times, Apple’ın kendi lisan modeli üzerinde mi çalıştığını yoksa var bir modelin üstüne mi yoğunlaştığını belirtmedi. Lakin Kesin olan bir şey Mevcut ki Apple, tıpkı Google ve Microsoft üzere yalnızca yeteneksiz sesli asistanıyla kalmayacak. Öte yandan Apple, halihazırda aslında eserlerinde Yapay zekaya yer veriyor. Apple Watch’da çarpışmaların anlaşılması, Face ID, klavyede söz teklifleri ve Ocak ayında müelliflere kitaplarını sesli kitaba dönüştürmelerini sağlayan Yapay zeka takviyeli hizmeti akıllara gelen birinci örneklerden. Muhtemelen, Yapay zeka konusunda önümüzdeki WWDC etkinliğinde Apple’dan daha Çok şey duyacağız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir