“Yarını Kodlayanlar Sosyal Hayata Destek” projesinde ilk teknoloji sınıfı Adıyaman’a kuruldu

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından başlatılan “Yarını Kodlayanlar Toplumsal Hayata Destek” projesi kapsamında zelzele bölgesindeki çocukların eğitimine katkı sağlamak için konteyner teknoloji sınıfları açılacağı duyurulmuştu. Proje kapsamındaki birinci konteyner Sınıf Adıyaman’da açıldı.

Adıyaman Sultangazi Belediyesi Konteyner Kent’e kurulan konteyner teknoloji sınıfında 7-14 yaş ortasındaki çocuklar için kodlama eğitimleri, müzik atölyeleri, masal atölyeleri ve Türlü etkinlikler düzenlenecek. Çocuklara psikososyal takviye sağlanacak. Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’ya da konteyner Sınıf kurulacak.

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği’nin “Yarını Kodlayanlar” projesi ile yedi yılda ve Fazla sayıda kentte binlerce öğrenciye teknoloji, kodlama, sanat ve ilim eğitimleri verildi. “Yarını Kodlayanlar Toplumsal Hayata Destek” projesi ile zelzele bölgesine teknoloji sınıfları kurulacak. Buna ek olarak gezici eğitim çadırı ile afetten etkilenen 11 vilayetteki köy, çadır kent ve konteyner kentleri ziyaret ederek çocuklar için eğitim ve etkinlikler düzenlenecek. “Yarını Kodlayanlar Toplumsal Hayata Destek” projesi ile 100 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor. Ayrıyeten “Afete Teknolojik Tahliller Hackathonu” isimli Faaliyet ile liseli gençlerin Yapay zeka ve öteki teknolojiler kullanarak afet konusunda tahliller üretmesi istenecek.

23 Nisan’da Adıyaman öncelikli olarak zelzele bölgesindeki çocuklara İkram dağıtımı yapılacak. Vodafone çalışanlarının dayanağıyla toplanan armağanlar ortasında çocuk kitapları, kırtasiye materyalleri, oyuncaklar, set oyuncaklar, kutu oyunları ve kişisel oyunlar bulunuyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında çocuklar için Çehre boyama, sihir şovları üzere aktiviteler düzenlenecek.

Türkiye Vodafone Vakfı Lideri Hasan Süel, proje hakkında şunları söyledi:

“Yüzyılın felaketi olarak tanımlanan Fazla Tasa bir süreç yaşadık. Dayanışma ve yardımlaşmanın kıymetinin her zamankinden daha Çok arttığı bir devirdeyiz. Türkiye Vodafone Vakfı olarak yaralara nasıl merhem olabiliriz diye düşündük. Önceliği, sarsıntılardan en Fazla etkilenen Küme olduğuna inandığımız çocuklarımıza verdik. Onlar için bir yandan teknoloji eğitimi alıp bir yandan da sosyalleşebilecekleri, böylelikle kendilerini düzgün hissedecekleri ve tekrar hayata bağlanacakları Özel ortamlar oluşturmak istedik. 2016 yılından bu yana Habitat Derneği ile Bir arada sürdürdüğümüz ‘Yarını Kodlayanlar’ projesini bölgenin gereksinimlerine Müsait olarak yine tasarladık. Böylelikle, ‘Yarını Kodlayanlar Toplumsal Hayata Destek’ projesi doğdu.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir