Yapay zeka öncüsünden bir uyarı daha: İklim değişikliğinden ‘daha acil’ bir sorun!

Genel May 07, 2023 Yorum Yok
Yapay zekanın öncülerinden Geoffrey Hinton, Reuters’a verdiği bir röportajda, Yapay zekanın (AI) insanlık için iklim değişikliğinden “daha acil” bir tehdit oluşturabileceğini söyledi. Yaygın olarak “yapay zekanın Fikir babalarından” biri olarak bilinen Geoffrey Hinton, kısa bir müddet Evvel on Yıl çalıştığı Google’dan teknolojinin riskleri hakkında konuşmak için ayrılmıştı.

İklim değişikliğinden daha acil

Hinton’un çalışmaları çağdaş Yapay zeka sistemlerinin gelişimi için Fazla Kıymetli kabul ediliyor. 1986 yılında, Yapay zeka teknolojisinin temelini oluşturan hudut ağlarının geliştirilmesinde bir dönüm noktası olan “Geri yayılımlı yanılgılarla temsilleri öğrenme” isimli ufuk açıcı makaleyi yazan Hinton, 2018 yılında, Turing Ödülü‘ne layık görüldü.

Her ne kadar Hinton, çağdaş Yapay zeka sistemlerinin öncüsü olsa da şimdilerde kendisi AI’ı yaratacağı mümkün tehditle ilgili tasalarını kamuoyuna açıklayan teknoloji önderinden birisi pozisyonunda. Ve söyledikleri riskin boyutunu gösteriyor üzere: “İklim değişikliğinin bedelini düşürmek istemem. ‘İklim değişikliği konusunda endişelenmemelisiniz’ demek istemem. Bu da Aka bir risk lakin bence Yapay zeka daha acil bir durum haline gelebilir.”

“Ne yapacağımızı bilmiyoruz”

Hinton yaptığı açıklamalarda kabul edilmek istenmeyen bir noktaya parmak basıyor. Hinton’a nazaran iklim değişikliği konusunda ne yapmanız gerektiğini biliyoruz: Karbon üretimini durdurmak. Lakin Hinton’a nazaran Yapay zeka konusunda ne yapılması gerektiği net değil.

Kısa müddette tarihin en süratli büyüyen uygulaması haline gelen ChatGPT, iki ay içinde aylık 100 milyon kullanıcıya ulaştı. ChatGPT’nin gerisinde OpenAI ile derin bir otaklık kuran Microsoft, AI alanında bir silahlanma yarışının fitilini ateşledi. Hinton, AI çalışmalarının devam etmesi gerektiğini lakin tedbirler konusunda da süratli olmamız gerektiğini belirtiyor: “Ben bunun varoluşsal bir risk olduğunu, şu anda Fazla sıkı çalışmamız ve bu mevzuda ne yapabileceğimizi bulmak için Fazla Çok kaynak ayırmamız gerektiğini düşünen kamptayım.” Halihazırda hem ABD hem de AB, Yapay zeka yasası üzerinde çalışıyor ve kapsamlı bir düzenleme getirmeye hazırlanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir