WLAN nedir? Modem WLAN ışığı yanmıyor & yanıp sönüyor ne demek?

Genel Oca 31, 2023 Yorum Yok

WLAN, konutlar, ofisler, kafeler, hatta birçok halka Aleni yerde telefonumuzun paketinden harcamadan internete bağlanmamızı sağlıyor. Kablosuz Mahallî Meydan ağı ya da kısaca WLAN, WiFi ile birebir manada kullanılsa da aslında farklı tabirler. Peki WLAN ne demek, ne işe fayda? Modemdeki WLAN tuşu nedir, WLAN ışığı yanmıyor ya da yanıp sönüyor tahlili iç Wireless LAN hakkında her şey yazımızın devamında.

WLAN nedir ❓

Modemdeki WLAN nedir diye merak edenler için WLAN kısaca; bir kablosuz dağıtım yöntemidir. Wireless LAN, konut, okul, ofis binası, yerleşke üzere sonlu bir alanda Lokal Meydan ağı oluşturmak için iki yahut daha Çok aygıtın kablosuz olarak bağlanmasına müsaade veren bir kablosuz File olarak tanımlanabilir.

WLAN açılımı ise Wireless Local Area Network idir. Türkçe’de Kablosuz Lokal Meydan Ağı manasına gelir. İşbu WLAN tuşu nedir? sorusuna gelince, WLAN tuşu da kablosuz ilişkiyi açıp kapatmanızı sağlar.

iPhone WLAN nedir 📱

WLAN, iPhone’larda da kablosuz Lokal Meydan ağı manasına gelir ve genelde WiFi ile tıpkı manada kullanılır. Münasebetiyle “Bir kablosuz ağa bağlanın” yahut “Bir kablosuz Mahallî Meydan ağına bağlanın” ekseriyetle tıpkı şeydir. Görünen terim, Aygıt için seçilen lisana bağlı olarak değişir. Birtakım aygıtlarda WiFi yerine WLAN görülebilir.

WLAN ne işe Yarar 💡

WLAN, bir File geçidi aracılığıyla daha geniş alanda internet ilişkisi sağlayabilir. WLAN, kablolu File irtibatını korurken File kullanıcılarına hareketlilik sağlamak için radyo bağlantısını kullanan bir Lokal Meydan ağıdır. WLAN’lar erişim noktası (access point) ismi verilen bir aygıtı kablolu ağın ucuna bağlayarak oluşturulur.

Yerel Meydan kablosuz ağı olan LAWN (Local Area Wireless Network) olarak da isimlendirilen WLAN’ın performansı öteki kablosuz ağlara nazaran yüksektir. Kablolu ağların taşınabilir yayılımında kullanılır. WLAN standartları; HiperLAN, WiFi ve IEEE 802.11’dir. Masaüstü/laptop, taşınabilir uygulama ve internet üzerinde çalışan bütün aygıtlara hizmet sunar. WLAN, ekonomik bir yoldur ve kısa müddette kurulabilir. WLAN, kullanıcılara Mahallî kapsama alanı içinde devinim ederken ağa bağlı kalma esnekliği sağlar. Markaların birçok WiFi marka ismi olan IEE 802.11 standartlarına dayanır.

WLAN ve WiFi farkı nedir 🆚

WLAN ve WiFi tıpkı şey mi? Fazla merak ediliyor. WLAN ve WiFi tabirleri birbirinin yerine kullanılsa da bunlar iki farklı kablosuz teknoloji. WLAN; radyo frekanslarını kullanarak Lokal File düğümlerini birbirine bağlarken, WiFi ise bir WLAN türüdür ve WLAN oluşturmak için kullanılır.

WLAN temelde nispeten Ufak bir alanda, LAN’dan LAN’a, WLAN’dan LAN’a, WLAN’dan WLAN’a üzere noktadan noktaya yahut uçbirimden uçbirime data bağlantılarına müsaade verir. LAN’lar tipik olarak bükümlü çift, koaksiyel tel, birtakım durumlarda da optik fiber kullanır. WLAN, bu fizikî temaslardan kurtulur ve File içinde bilgi iletmek/almak yerine elektromanyetik dalga sinyallerini kullanır. İletim, klasik LAN tarafından sağlanan kadar süratli değildir lakin birçok kullancı bunu önemsemez.

WiFi (Wireless Fidelity), kablosuz File manasına gelir. Terim aslında WLAN aygıtları kategorisine ilişkin eserleri pazarlamak için kullanılan ticari marka ismidir. WiFi ticari markasını taşıyan aygıtlar yahut donanımlar, IEEE 802.11 tarafından belirtilen standartları Temel alır. WiFi, çoğunluk tarafından standartın kendisiyle eş manalısı olarak kabul edilmiştir.

WI-FI Alliance, isimli dünyanın dört bir yanındaki şirketler birliği, WLAN teknolojisini ve ilgili eserleri onaylamaktadır. Standartlara uyan fakat WiFi Alliance tarafından onaylanmayan, bu nedenle de WiFi logosunu taşımayan Fazla sayıda Aygıt da bulunmaktadır. Bunun nedeni; kestirim edileceği üzere sertifikasyon prosedürünün maliyeti ve zahmeti.

Bir WiFi (ready) aygıtı, WLAN’da kullanıma hazırdır. Bu Cin aygıtlar, masaüstü bilgisayarlar, laptoplar, notebooklardan akıllı telefonlara, el konsollarına ve öteki Ufak aygıtlara kadar çeşitlilik gösterir.

WLAN security ne demek 🔐

WLAN security nedir WLAN güvenliği, ağları kablosuz iletimlerin maruz kalabileceği Emniyet ihlallerinden korumak için tasarlanmış bir Emniyet sistemidir.

Bu Cin bir Emniyet gereklidir zira WLAN sinyallerinin fizikî Hudut sınırlamaları yoktur ve File kaynakları üzerinden Yasa dışı erişime açıktırlar; Özel ve gizli dataların sızdırılması ile sonuçlanabilir. Bir WLAN Emniyet ihlali durumunda File süreçleri ve kullanılabilirliği de tehlikeye girebilir. Bu problemlerin tahlili için WLAN’larda Türlü kimlik doğrulama, şifreleme, görünmezlik ve öteki yönetimsel Denetim teknikleri kullanılır.

Kablosuz ağlar kolaylık ve esneklik sağlarken, File Emniyet açığını da artırır. Yetkisiz erişim, DNS taarruzları, IP ve Mac izleme, Celse ele geçirme, gizlice dinleme üzere Emniyet tehditlerinin tümü WLAN’lar için Problem olabilir. Bu tehditlere karşı koymak için Türlü standart kimlik doğrulama ve şifreleme teknikleri öbür erişim Denetim düzenekleriyle birleştirilir. WLAN güvenliğinde kullanılan teknolojilerden kimileri şunlardır 🔽

  • WEP (Kablolu Muadil Gizlilik): Emniyet tehditlerinin üstesinden gelmek için kullanılan eski bir şifreleme standardıdır. WEP, sadece yanlışsız şifreleme anahtarına sahip alıcıların bilgilerin şifresini çözebilmesi için hava yoluyla iletilen bilgileri şifreleyerek WLAN’a Emniyet sağlar.
  • WPA/WPA2 (WiFi Muhafazalı Erişim): Süreksiz Anahtar Bütünlüğü Protokolü (TKIP) getirilerek WEP üzerinde geliştirilmiştir. TKIP, RC4 şifrelemesini kullanmaya devam ederken, nizamlı olarak yenilenen ve çalınmasını zorlaştıran süreksiz bir şifreleme anahtarı kullanır.

WLAN key nedir? WLAN key, WiFi şifresi olarak düşünülebilir. Her yönlendirici (router) yahut erişim noktası (access point), evvelce ayarlanmış WLAN anahtarı ile gelir. Bunu istediğiniz Vakit değiştirebilirsiniz.

Telefonda WLAN ayarları nasıl yapılır 📲

WiFi ayarları telefon üzerinden de yapılabilir. Telefon WiFi ayarları için öncelikle modem arayüzüne giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra WiFi sekmesine dokunun. Bir WiFi ağı ismi (SSID olarak görebilirsiniz) oluşturun ve SSID gizle seçeneğinin edilgen olduğundan emin olun.

Daha sonra en Değerli kısım olan kanal bant genişliğini ayarlamalısınız. 2.4GHz için 1, 6 ve 11. kanalı seçebilirsiniz. En yeterli kanalı seçmek için WiFi tahlili programlarından da faydalanabilirsiniz. nihayet adım olarak Emniyet düzeyini seçin.

Telefondan internete girmek için öncelikle WiFi temasının Aleni olması gerekir. WiFi’ı açtığınızda kapsama alanı içindeki bütün kablosuz ağlar listelenir ve kendi yahut tanıdığınız WiFi ağının şifresini yazarak internete bağlanırsınız. Bir WiFi ağına bağlandığınızda, telefonunuz o ağı kaydeder. Böylelikle sonraki temasınızda yine şifre girmeniz gerekmez. Tıpkı ağa bağlandığınızda şifre giriş ekranı geliyorsa WiFi ağının şifresi değiştirilmiş demektir.

Modem WLAN ışığı yanmıyor ya da yanıp sönüyor ⚠️

Modem WLAN ışığı nedir? Modemdeki WLAN ışığı, kablosuz temasınızın durumunu (açık/kapalı) gösterir. WLAN ışığı sabit ve yeşil/sarı renkte yanıyorsa kablosuz irtibatınız faal demektir. WLAN ışığı yanıp sönüyor ise kablosuz ilişkiniz üzerinden bilgi alışverişi oluyordur. Yani interneti kullanıyorsunuzdur. WLAN ışığı yanmıyor ise kablosuz ilişki kesilmiş demektir. WLAN ışığı turuncu yanıyor ise WPS kontağı etkin demektir.
  • WLAN ışığı yanmıyor sorunu tahlili: Modemin kablosuz özelliği devir dışı. Modemin yanında yahut ardında göreceğiniz WLAN tuşuna birkaç saniye basılı tutun. Işık yanmıyorsa modem arayüzüne girin ve kablosuz (WiFi) özelliğini açın.
  • WLAN ışığı yanıp sönüyor: Kablosuz kontağınız etkindir. İnternete problemsizce bağlanıyorsunuz demektir.
  • Yalnızca Güç ve WLAN ışığı yanıyor sorunu: Modemde Sıkıntı ve WLAN ışığı dışında Öbür Fer yanmıyorsa modeme gelen hatta Sıkıntı vardır. İnternet servis sağlayıcınızla görüşmeniz gerekmektedir.

Bu Kılavuz yazı, WLAN nedir, ne işe yarar üzere Kablosuz Mahallî Meydan Ağı hakkında genel bilgilendirme içerir. Ayrıyeten modemdeki WLAN tuşu nedir, WLAN ışığının yanmaması, yanıp sönmesi ya da yanması ne manaya gelir üzere sıklıkla merak edilen soruların cevabını da bulabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir