Windows, ABD’deki pazar payını hızla kaybediyor

Genel Mar 08, 2023 Yorum Yok
Görünüşe bakılırsa Windows‘un ABD masaüstü pazarındaki inhisarı sona eriyor. Statcounter‘a nazaran, Windows işletim sistemi nihayet yıllarda macOS ve Chrome OS‘un büyümesine karşı koyamıyor.

Şubat 2023’te ABD’de Windows‘un pazar hissesi %57,37 ile tarihin en düşük düzeyine geriledi. En yüksek pay %92,37 ile Ocak 2009‘da görülmüştü. Düşüş devam ederse, Windows 2023 yılında ülkedeki pazar hissesinin yarısından fazlasını kaybedebilir.

Diğer işletim sistemleri ise Şubat 2023 prestijiyle şu pazar hisselerine sahip: macOS %29,62, Chrome OS %7,47, Linux %2,55, diğer işletim sistemleri %2,97.

Apple eserlerine ilgi büyük

MacOS’un büyümesi Aka olasılıkla Apple’ın kullanıcılara âlâ performans ve harika pil ömrü sunabilen Silicon işlemcilerinin piyasaya sürülmesinden kaynaklanmakta. Bu da Windows dizüstü bilgisayarlardan Apple ürünlerine Aka bir geçiş dalgasına yol açtı.

Chrome OS’un popülaritesindeki artışa gelince, yaklaşık on Yıl Evvel Chromebook’lar ABD’deki okul öncesi, birinci ve ortaokullarda yoğun bir biçimde tanıtılmaya başlandı. Böylelikle, Chromebook’ları Windows cihazlardan daha âlâ tanıyan bir nesil yetişti. Chromebook satın almak için ikinci bir neden ise ucuz olmaları.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir