Wikipedia içeriklerine ChatGPT desteği geliyor

Genel Nis 03, 2023 Yorum Yok
Kasım 2022 tarihinde çıkan Yapay zeka dayanaklı sohbet botu ChatGPT’yi muhtemelen internete hiç girmeyenler bile duydu. İnternete adım attığından beri ChatGPT’nin şiirler, raporlar, mektuplar ve e-posta yazmak üzere pek Fazla şeyi yapabildiğini gördük. Microsoft’un 10 milyar dolarlık yatırım yaptığı OpenAI tarafından geliştirilen bu teknoloji, milyarlarca datanın barındığı bir bilgi dağına dayanarak sorgulara en gerçek cevabı vermeye çalışıyor. Ve artık görünüşe nazaran ChatGPT’nin Wikipedia’da kullanım alanları araştırılıyor.

ChatGPT yahut diğer Yapay zeka sistemleri beşerler tarafından üretilen bilgilerden yararlanıyordu ve geleceğe baktığımızda görünen Biricik bir şey var; Artık beşerler Yapay zeka tarafından üretilen bilgilerden yararlanacak. Bu bağlamda Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, dünyanın en Aka çevrimiçi ansiklopedisinin önümüzdeki yıllarda nasıl evrileceği konusunda niyetlerini verdiği bir röportajda aktardı.

ChatGPT şimdilik Wikipedia için makale yazmayacak

Wales, Wikipedia topluluğunda var modellerin gereğince düzgün olmadığının bilinmesiyle birlikte temkinli bir heyecanın olduğunu söylüyor. Wales verdiği bir röportajda, “Bence hala ‘ChatGPT, lütfen Empire State binası hakkında bir Wikipedia makalesi yaz’ demekten Fazla uzağız, fakat bundan ne kadar uzakta olduğumuzu bilmiyorum. Ama katiyetle buna iki Yıl Evvel düşündüğümden daha yakınız” tabirlerini kullandı.

Wales, ChatGPT’nin nihayet birkaç hafta içinde dünyanın Hayal gücünü ele geçirmiş olmasına karşın, teknolojiyle ilgili kendi testlerinin hala pek Fazla kusura sahip olduğunu belirtiyor. Bu kusurlar ise “yapay zeka halüsinasyonu” olarak tanımlanan, Yapay zekanın gerçek dışı bilgiler üretmesi. Wales’a nazaran ChatGPT’nin durup dururken bir şeyler uydurma eğiliminin olduğunu ve bunun Wikipedia için Fazla Kötü olacağını söylüyor.

ChatGPT’nin kullanım alanları araştırılıyor

Yakın vadede tam bir Yapay zeka müellifliği Laf konusu olmasa da, Wikipedia’da Yapay zeka teknolojisinin önümüzdeki aylarda ansiklopediyi geliştirmede kullanılabileceği belirtiliyor. Wales, Özellikle Wikipedia’da bulunan makaleler ortasındaki çelişkilerin ortadan kaldırılması için Yapay zekanın kullanılabileceğini belirtiyor.

Wikipedia’ya yöneltilen tenkitlerden biri de, hem gönüllülerin belli hususları tanımlama biçimlerinde hem de hangi hususların daha Çok ya da daha az ön plana çıkmayı hak ettiğini seçme biçimlerinde önyargıya yer vermesi. Wikipedia’nın milyonlarca Benlik istekli ordusunun ezici çoğunluğu erkek ve beyazdır, bu da kaçınılmaz olarak – istemeden de olsa – dünyadaki olayları erkek ve ak merkezli bir nazar açısıyla yorumlayabilecekleri manasına gelebilir. Lakin Wales’a nazaran bunun tahlili en azından var haliyle ChatGPT’de değil. Çünkü bildiğiniz üzere ChatGPT, eğitildiği bilgilerden oluşuyor ve bu bilgiler zati önyargılara sahip. Hasebiyle Yapay zeka takviyeli bir Wikipedia’nın önyargılara nihayet vermeyeceği, bilakis onları şiddetlendireceği belirtiliyor. Lakin yararlı olabileceği alanlar da yok değil.

Mevcut makalelerin eksik yahut eskimiş kısımlarının düzeltilmesi, Wiki girdilerinin artırılması ve makaleler içindeki boşlukların doldurulması üzere alanlarda ChatGPT kullanımı fayda sağlayabilir. Wales’a nazaran Wikipedia’da yeni makale yahut girdi sayısını üç katına çıkarmak için Yapay zeka kullanmak maliyetleri yılda 1200 dolardan Çok artırmayacak. Münasebetiyle ChatGPT’nin Wikipedia makalelerinin oluşturulmasında kullanılabilecek bir Yardımcı araç olabilir. Yakın vadede ise Biricik başına içerikler oluşturması pek mümkün değil.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir