Wi-Fi 7 ufukta göründü: Peki neler sunacak?

Genel Oca 13, 2023 Yorum Yok
IEEE 802.11be Extremely High Throughput (EHT) olarak isimlendirilen ve Wi-Fi 6E’nin devamı olan Wi-Fi 7 standardı yakında bizlerle olacak. Bu yazımızda sizler için yeni jenerasyon Wi-Fi standardının kimi Değerli ayrıntılarını açıkladık. Pekala yeni standart masaya tam olarak ne getirecek? İşte ayrıntılar

Wi-Fi 7 neler sunacak?

Bildirilenlere nazaran Wi-Fi 7 standardı, 2,4 GHz, 5 GHz ve 6 GHz bantlarını destekleyen lakin transfer suratlarını artırmaya odaklanan Wi-Fi 6E’yi Temel alacak. Bununla Bir arada yeni standart, selefinden neredeyse beş kat daha hızlı 46 Gb/sn bilgi hızları sunacak. Laf konusu bu bedelin Wi-Fi 6E’de 9,6 Gb/sn düzeylerinde olduğunu belirtelim.

Ayrıca bütün yeni Wi-Fi standartlarında olduğu üzere Wi-Fi 7, geriye dönük uyumluluk ve geleceğe yönelik birtakım teminatlar sunacak. Lakin yeni standart üzerinden en yeterli randımanı alabilmek için, kullanıcıların Wi-Fi 7 ile uyumlu akıllı cihazlara, PC tarafında ise yeni bir File kartı yahut anakarta muhtaçlığı olacak. 

Wi-Fi 6E’den beş kat daha hızlı

Wi-Fi 7’nin bir öteki öne çıkan noktası ise, Multi-user MIMO (Çok Kullanıcılı, Çoklu Giriş, Çoklu Çıkış) takviyesini sekizden 16’ya yani iki katına çıkaracak olması. Ayrıyeten yeni standart, bir evvelki kuşağa kıyasla tıpkı anda bütün kanalları (2,4 GHz, 5 GHz yahut 6 GHz) destekleyecek. Böylelikle gecikme kıymetlerinde de Aka bir gelişim sunacağını söyleyebiliriz. 

Wi-Fi 7 standardına sahip birinci eserlerin 2023 yılı içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu bağlamda Asus ve MSI, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen CES 2023 fuarı kapsamında ROG Rapture GT-BE98 ve RadiX BE22000 Turbo Wi-Fi 7 router modellerini tanıttı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir