WhatsApp’ta büyük açık: Bir başkası tüm yazışmalarınızı okuyabilir

Genel Şub 22, 2023 Yorum Yok
Şayet rastgele bir nedenle telefon numaranızı değiştirdiyseniz ve buna bağlı WhatsApp hesabını silmediyseniz, bir yabancı Özel WhatsApp mesajlarınızı okuyabilir ve ayrıyeten bütün kişilerinize ileti gönderebilir.

Güvenlik açığı, kablosuz bağlantı operatörlerinin eski müşterilerinin telefon numaralarını Geri dönüştürerek yeni müşterilere Eda uygulamasından kaynaklanıyor. Şayet yeni bir telefon numarası aldıysanız, eski numaranızın bir diğerine satılması durumunda, bütün yazışmalarınız o kişinin WhatsApp uygulamasına düşmeye başlıyor. Grup sohbetleriniz de dahil.

Bu evreden sonra telefon numarasının yeni sahibi kişi listenizdekilere dilediği biçimde mesaj gönderebiliceği gibi Küme sohbetlerinize de katılabiliyor.

WhatsApp yazışmalarınızın diğerlerinin eline geçmemesi için ne yapmalısınız?

Gelelim bahsin WhatsApp tarafına. Şirket yaptığı açıklamalarda bu durumun yaşanabileceğini kabul ediyor, lakin bunun nihayet derece nadir olduğunu söylüyor. Şirkete nazaran, başkalarının yazışmalarına erişim sağlamak, uygulamadaki bir güvenlik açığı değil, eski numaraları satan telekom operatörlerinin sorunu.

Kişisel datalarını korumak ve yazışmalarının bir diğerinin eline geçmesini istemeyen kullanıcılara ise telefon numaralarını değiştirirken hesaplarını büsbütün silmeleri tavsiye ediliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir