Venüs’te önemli buluş: Ölü bir gezegen olmadığı ortaya çıkartıldı

Genel Mar 18, 2023 Yorum Yok
Sülfürik asit dumanıyla boğulan ve kurşunu eritecek kadar yüksek sıcaklıklarla kavrulan Venüs‘ün yüzeyi katiyetle cansızdır. Onlarca yıldır araştırmacılar, gezegenin kendisinin de meyyit olduğunu, kalın, dingin bir kabuk örtüsüyle örtüldüğünü ve faal volkanlar tarafından da “değiştirilmediğini” düşünüyorlardı. Fakat nihayet vakitlerde volkanizmaya dair ipuçları artmaya başladı ve ilim insanları gezegende bir patlamanın olduğunu kanıtladı. Görünüşe nazaran Venüs, en azından jeolojik olarak hala canlı.

Bu keşfin ardında, yaklaşık 30 Yıl Evvel Venüs’ün yörüngesine giren ve kalın bulutların ortasından bakmak için radar kullanan NASA’nın Magellan uzay aracı bulunuyor. 8 ay ortayla çekilen imgeler, bir volkanın kalderasının Birden bir çöküşle dramatik bir halde büyüdüğünü gösteriyor. Dünya’da, bu Cin çökmeler, Hawaii’nin Kilauea yanardağında 2018’de meydana gelen bir patlama sırasında olduğu üzere, kalderayı destekleyen magma boşaldığında yahut akıp gittiğinde meydana geliyor.

Venüs, meyyit bir gezegen değil

Bu keşif sonrasında Venüs’ün tıpkı Dünya üzere düzenli olarak etkinleşen yanardağlara sahip olduğu belirtiliyor. Çalışmayı yöneten Alaska Üniversitesi’nden gezegen bilimci Robert Herrick, Venüs hakkında “Ölmekte olan bir gezegen olduğunu göz arkası edebiliriz” tabirlerini kullanıyor. Herrick, Venüs’ün Ozza Mons ve Maat Mons isimli en Aka iki yanardağına konut sahipliği yapan geniş bir dağlık bölge olan Atla Regio’nun imgelerindeki değişiklikleri tespit etti. Herrick, her ikisinin de Dünya’nın en Aka yanardağlarına benzediğini söylüyor.

 

Elde edilen görsel ve datalar 1991 yılını kapsıyor ve Maat Mons‘un etkin bir volkan halini almasını gösteriyor. Farklılıklar bariz lakin her iki imaj de Zıt açılardan ve perspektiflerden çekildiği belirtiliyor. ek olarak eldeki imgelerin Çağdaş Uzay araçlarında bulunan kameralar tarafından çekilen manzaralara kıyasla Fazla daha düşük çözünürlüklü olduğunu da belirtelim.

Yeni Venüs misyonları Aka keşifler yapabilir

Volkanlar, ilim insanlarını için gezegenin içine açılan pencereler üzeredir ve gezegenin yaşanabilir bir yer olmasını etkileyen faktörler hakkında daha Çok bilgi sahibi olmalarını sağlıyor. Bu keşif, önümüzdeki on Yıl içinde fırlatılacak olan üç yeni Venüs göreviyle (Avrupa EnVision yörünge aracı, NASA’nın DAVINCI ve VERITAS görevleri) Öbür nelerin bulunabileceğine dair bir ön şov niteliğinde. Bu yeni misyonlar ile bir vakitler Dünya üzere yaşanabilir bir gezegen olan Venüs’ün nasıl bu hale geldiği yeni bulgularla daha düzgün anlaşılacak ve Dünya’nın geleceği için bize bir yol gösterecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir