Ukrayna’nın Rusya ile savaşta Starlink’i kullanmasına engel geldi

Genel Şub 09, 2023 Yorum Yok
SpaceX lideri, Ukrayna ordusunun Rusya ile Cenk sırasında bölgedeki dronları Denetim etmek için SpaceX’in Starlink uydu internet hizmetini kullanmasını engellemek için adımların atıldığını söyledi.

SpaceX: Ukrayna Starlink’i silaha dönüştürdü

SpaceX’in lideri ve operasyondan Mesul lideri Gwynne Shotwell, geniş bant iletişim sağlayan Starlink uydu internet hizmetinin Ukrayna Rusya savaşında bir silaha dönüştürülmesini hakikat bulmadıklarını söyledi.

Ukrayna, Hasım mevzilerini tespit etmek, uzun menzilli ateşli silahları hedeflemek ve bombalamak için insansız hava araçlarını tesirli bir biçimde kullanıyor ve dronların denetimini de SpaceX’in sağladığı Starlink uydu interneti ile sağlıyor. Lakin artık Ukrayna ordusunun bunu yapamayacak. Shotwell, Starlink’in dronlarla kullanımına atıfta bulunarak, “Bunu yapma maharetlerini sınırlamak için yapabileceğimiz şeyler var. Yapabileceğimiz ve yaptıklarımız…” dedi.

Shotwell: İnsani emellerle kullanmaları için verdik

Shotwell, Starlink’in insansız hava araçlarıyla kullanılmasının SpaceX’in Ukrayna hükümeti ile yaptığı anlaşmanın sonlarını aştığını belirtti. Shotwell’in açıklamasına nazaran, Rusya’nın işgali sonrasında etkilenen hastaneler, bankalar, meskenler gibi Değerli noktalara geniş bant internet sağlamak üzere insani bir emelle kullanılmasına müsaade verildi fakat Ukrayna, bunu bağlantısı sağlamak için kullandı.

SpaceX, sadece Ukrayna’ya kamyonlar dolusu Starlink terminali gönderdi. Ukrayna ordusu, SpaceX’in alçak Dünya yörüngesine fırlattığı yaklaşık 4000 uydu aracılığıyla bağlantı sağladı.

Saldırı hedefli kullanılabileceği iddia edilmedi mi?

Peki, Starlink’in Ukrayna’da atak maksatlı kullanılabileceği ihtimali düşünülmedi mi? Shotwell, ne kendisinin ne de grubunun bunu düşünmediğini lakin çok çabuk öğrendiklerini söyledi. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz yılın sonlarında Starlink, Ukrayna’da hizmet kesintileri yasamış, SpaceX rastgele bir İzah yapmamıştı. Shotwell, bu kesintilerin Starlink’in silah olarak kullanımını engelleme gayretleriyle alakası olup olmadığı sorusuna ise net bir karşılık veremedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir