Twitter’ın öneri algoritması GitHub’da yayınlandı

Genel Nis 02, 2023 Yorum Yok
Dünyanın en tanınan toplumsal medya platformlarından olan Twitter, geçtiğimiz aylarda Elon Musk tarafından satın alınmıştı. Satın alımdan beri gündemden düşmeyen platform, artık de geliştiricilerin dikkatini çekecek.

Öneri algoritması sonunda GitHub’da yayınlandı

Geçtiğimiz Yıl Twitter’ın Teklif algoritmasınınım halka açık olması gerektiğini belirten Elon Musk, sonunda bu algoritmayı GitHub üzerinden yayınlattı. Algoritmanın yayınlanmasının akabinde Musk, kullanıcıların ve geliştiricilerin algoritmada sorunlar bulacağını ve Twitter kadrosunun süratlice bu meseleleri hızlıca çözeceğini belirtti. Paylaşılan algoritma, Twitter’ın sırf “Sizin için” sekmesinde gösterilen paylaşımları içeriyor. Platformun arama üzere işlevlerde kullandığı sıralama algoritması şimdi halka açılmadı.

Elon Musk’ın paylaşımları otomatik olarak öne çıkarılıyor

Twitter’ın algoritmayı halka açmasının akabinde birçok kullanıcı, kod içerisinde Değişik ayrıntılar keşfetti. Jane Manchun Wong tarafından gelen bilgiye nazaran Twitter, paylaşılan her gönderi için “Bu Elon Musk tarafından mı paylaşıldı?” üzere bir filtre uyguluyor ve Musk’ın paylaşımlarını birçok insan için öne alıyor. Ayrıyeten Wong, platformun kullanıcıları Cumhuriyetçi yahut Demokrat olarak kategorize ettiğini belirtiyor.

Platform üzerinde bahisle ilgili görüşme başlatan Musk; kullanıcıların Cumhuriyetçi yahut Demokrat olarak kategorize edilmemesi gerektiğini savundu. Bir Twitter mühendisi ise bu kategorilerin sırf data toplamak için kullanıldığını belirtti. Kendi paylaşımlarının öne çıkması konusunda ise Musk, bu durumun Tuhaf olduğunu ve bu durumu yeni öğrendiğini belirtti. Twitter’ın algoritmasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir