Akıllı ev cihazı sevkiyatları düşüşte: 871.8 milyona geriledi

Genel Nis 02, 2023 Yorum Yok
Pazar araştırma şirketi IDC tarafından hazırlanan rapora nazaran, global akıllı konut cihazları sevkiyatı geçen Yıl %2.6 oranında düşerek 871.8 milyon aygıta geriledi. Bu segmentteki en Aka kategoriyi temsil eden akıllı TV‘ler 2022 yılında %4.3’lük bir düşüş yaşadı.

Söz konusu düşüş 2021’de Covid kısıtlamaları nedeniyle akıllı TV’lere yönelik talebin artmasının akabinde geldi. Bu yıl, akıllı TV kategorisindeki satışların düşmeye devam edeceği, kameralar, kapı zilleri ve akıllı ekranlar üzere kategorilerinin ise büyüyeceği varsayım ediliyor.

Gidişat nasıl olacak?

Küresel iktisadın toparlanmasıyla Birlikte 2023 yılında akıllı mesken aygıtı sevkiyatlarında %2.2’lik mütevazı bir artış yaşanacağı öngörülüyor. Rapora nazaran bu yükseliş 2027 yılına kadar devam edecek ve 2027’de akıllı konut aygıtlarının Yekün satışı 1.23 milyar adede ulaşacak.

IDC araştırma müdürü Adam Wright “Tedarik zinciri meseleleri, enflasyon ve dünya genelindeki dengesiz ekonomilerden kaynaklanan aksaklıklar, pazarın 2022’deki büyümesini etkiledi lakin bütün bunlara karşın, akıllı konut kavramı artık dünyanın birçok yerinde ana akım haline geldi ve tüketiciler giderek daha fazla bu aygıtlara yöneliyor” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir