Twitter yeni kurallarını duyurdu! Şiddete sıfır tolerans

Genel Mar 01, 2023 Yorum Yok
Toplumsal medya mecralarının Gerekli kurallarda eksiklik yaşadığında şahısların Önemli ziyanlar gördüğüne tekraren tanıklık ettik. Şiddet içerikli telaffuzlar bütün platformların ele alması gereken Önemli bir husus durumunda. Bu bağlamda Twitter yeni nefret söylemi siyasetinde kapsamlı bir güncellemeye gitti ve artık sıfır tolerans devri başladı.

Twitter’da şiddete sıfır tolerans

Getirilen yeni siyaset ile Birlikte Twitter’da şiddet tehditleri, ziyan dilekleri, şiddetin kışkırtılması ve yüceltilmesi tamamen yasaklandı. Twitter, bu aksiyonlarda bulunan hesapları birden fazla durumda derhal ve kalıcı olarak kapatacağını söylüyor. Şiddet içeriğinin ciddiyetine bağlı olarak hesap süreksiz olarak da askıya alınabilir lakin, ihlalin tekrarı halinde hesap direkt kalıcı olarak yasaklanıyor.

Twitter birtakım durumlarda esneklik de sunuyor. mesela arkadaşlarınız arasında yapılan konuşmalarda yahut oyunlar ve spor üzere etkinliklerde hiciv tarzında konuşmalara müsaade veriliyor. ek olarak ilgili bir konuşmada öfkeden devinim ederek tweetler atıyorsanız bu durumda da Yeniden bir esneklik hissesi bırakılmış. Mesela, onlarca insanın vefatından Mesul birisinin idam edilmesini talep ederseniz bunun için kalıcı bir ceza almayabilirsiniz.

Sonuç olarak, Twitter’da birisini öldürme, azap, cinsel atak yahut Öbür türlü tehditlerde bulunulamayacak. Bu durum yalnızca bireyler nezdinde değil meskenler, barınaklar ve halk alanları için de geçerli. Tıpkı vakitte Öbür birisinin ziyan görmesini dileyemez, ümit edemez yahut arzulayamazsınız. Bunlara ek olarak Twitter’da diğerlerini şiddet uygulamaya teşvik edemez yahut birisi fizikî ziyan gördüğünde bunun için övgüde bulunamazsınız.

Ancak bu değişiklikleri “devrim” olarak görmeden Evvel biraz Vakit tanımak lazım. Çünkü evvelki kurallar da bunların birçoklarını yasaklıyordu. Hasebiyle Değerli olan kuralların olması değil, uygulanması. Twitter, bu kuralları nasıl uygulayacağını söylemiyor ayrıyeten bahsettiği davranışlar için bir Örnek senaryo da sunmuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir