Twitter, Tesla ve SpaceX’teki olaylar sonrasında Elon Musk’ın serveti çakıldı

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
Bloomberg’in Milyarderler Endeksi‘ne nazaran, Musk’ın servetinde bu Yıl şimdiye kadar yaşanan en Aka düşüşü gördü. Kısa bir müddet içerisinde Musk’ın net serveti 12,6 milyar dolar azaldı. Bu Aka düşüş, Musk’ın liderliğindeki en Aka üç şirket olan SpaceX, Tesla ve Twitter için hayli çalkantılı bir 24 saatin Çabucak akabinde geldi.

Musk’ın serveti çakıldı

Tesla, yatırımcılar ve hissedarlar için Düş kırıklığı yaratan birinci çeyrek sonuçlarını yayınladı ve şirketin brüt marjlarında neredeyse yüzde 20’lik bir düşüş olduğunu bildirdi. Elektrikli araba (EV) üreticisi geçtiğimiz aylarda agresif fiyat indirimleri yapmış, bu atılım güç durumdaki mesken pazarına Karşın satışları artırmış fakat sonuçta doğal olarak kar marjına vuruş indirmişti. Tesla’nın Üleş fiyatı Perşembe günü piyasalar kapandığında yüzde 9,8 düşerek 162,99 dolara geriledi. Bu düşüş Kıymetli zira Musk’ın Tesla’daki yüzde 13’lük payı, 165 milyar dolarlık net servetinin en Aka hissesini oluşturuyor.

Yine birebir gün SpaceX’in entegre Starship uzay aracı, birinci test uçuşundan dört dakika sonra Meksika Körfezi üzerinde sözün tam manasıyla “havaya uçarak” Aka bir patlama ile binlerce modüle bölündü. Starship, denetimsiz bir formda dönmeye başlamadan Evvel fırlatma rampasından başarılı bir halde yükselse de birkaç dakika sonra yaklaşık 40 km yüksekte Alaz topuna dönüşmüştü. Musk’ın SpaceX’te yüzde 42 payı Mevcut ve “birkaç ay içinde” Öbür bir Starship test uçuşu yapmayı planlıyor.

Şirketlerdeki başarısızlık etkiledi

Ve bir de Twitter var. Musk, Perşembe günü eski hesaplardan mavi onay işaretlerini kaldırma kelamını yerine getirdi ve ödeme yapmayan mavi tikli hesapların rozetleri ellerinden alındı. Twitter CEO’su, bir vakitler adaletsiz bir “lordlar ve köylüler sistemi” olarak isimlendirdiği eski doğrulamayı, kullanıcıların Twitter Blue‘ya aylık 8 dolarlık (TR’de 150 TL)bir abonelik ödemesini gerektiren bir sistemle değiştirmişti. Reklam verenler ve medya kuruluşları, eski doğrulanmış onay işaretlerinin kaldırılmasının yanlış bilgilendirmeyi artırabileceğinden kaygılı. Twitter Blue’yu satın alarak tanınmış bireyleri, markaları ve devlet dairelerini taklit eden hesaplar nedeniyle daha Evvel de meseleler yaşanmıştı ve bu süreç yeterli yönetilmezse yeni krizler kapıda denebilir. Musk, net pahasındaki bu nihayet düşüşe Karşın Fransız Amel insanı Bernard Arnault’nun akabinde dünyanın en Güçlü ikinci şahsı olmaya devam ediyor fakat makas giderek artıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir