TV/LCD/LED’de Sık Karşılaşılan Hatalar

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

TV’nizde bir sorun varsa, sorunun kaynağı olabilecek bazı yaygın hatalar vardır. Bu sorunlar, güç kaynağı veya renk ayarlarıyla ilgili sorunları içerebilir. Ayrıca TV’nin içindeki gevşek bir kablodan da kaynaklanabilirler. Çoğu zaman bunları düzeltmek kolaydır, ancak bazen kapsamlı bir teşhis için TV’yi profesyonel bir tamirhaneye götürmeniz gerekebilir.

Güç Kaynağıyla İlgili Sorunlar

Güç kaynağı, çalışan bir televizyonun çok önemli bir parçasıdır. Ayrıca televizyonun bu kısmı ile ilgili sorunlar birçok soruna yol açabilmektedir. Bu sorunlar bir dizi farklı faktörden kaynaklanabilir. Örneğin, gevşek bir konektör veya hatalı HDMI giriş ayarı, arızalı bir güç kaynağına neden olabilir. Bu sorunlar, onarım veya yedek parça gerektirebilir. Diğer sorunlar, hatalı bir LED içerebilir.

Sorunun önce TV’nizin güç kaynağında olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunu TV’nin fişini çekip güç düğmesine basarak kontrol edebilirsiniz. Televizyon hala menüyü göstermiyorsa, geri kalan bileşenleri kontrol etmeniz gerekir. Şişmiş kapasitörler varsa, sorun güç kaynağı kartı olabilir.

Bu sorunu çözmezse, güç kaynağını bir multimetre ile test edebilirsiniz. Yerel bir mağazadan bir multimetre satın alınabilir ve voltajı ölçmek için kullanılabilir. Ayrıca sigortanın atıp atmadığını da kontrol etmelisiniz.

Renk Ayarlarıyla İlgili Sorunlar

TV/LCD/LED’inizdeki renk ayarlarıyla ilgili sorun yaşıyorsanız, bellenimi güncellemeniz gerekebilir. TV’nizin donanım yazılımını güncellemenin iki ana yolu vardır: üreticinin web sitesi aracılığıyla veya Samsung’un web sitesinden indirerek. TV’nizin donanım yazılımını indirmek için Samsung web sitesine gidin ve genel gezinme çubuğunda Destek’e tıklayın.

Renk sorunları, uygun olmayan resim ayarlarından kaynaklanır. Sorunu çözmek için renk ayarlarını desatüre etmeniz ve kontrast ve parlaklığı mümkün olan en düşük seviyelere ayarlamanız gerekir. Ayrıca, keskinlik seviyesini düşürmeniz gerekir. Ayrıca kablo girişlerinizi kontrol edin. Bazen sadece telleri sıkarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bu sorunu çözmezse, surround hoparlörleri ayarlamanız gerekebilir. Herhangi bir manyetik paraziti önlemek için ekranın yanına mıknatıs koymaktan da kaçınmalısınız.

Renk ayarlarıyla ilgili diğer sorunların nedenleri arasında kirli veya hasarlı bir video girişi bulunur. Kirli bir video girişiniz varsa, toz ve kir televizyonunuza gelen sinyali etkileyecektir. Bazı durumlarda, bozuk renklerin nedeni T-Con kartıyla ilgili sorunlar olabilir. Bu elektrik panosu, panelde belirtilen zamanlarda görüntünün bölümlerini bireysel sürücülere gönderir. T-Con kartı hasarlı veya eksikse, renkler bozuk ve soluk görünebilir.

TV/LCD/LED'de Sık Karşılaşılan Hatalar

Aşırı Gerilim Koruyucu İle İlgili Sorunlar

TV/LCD/LED’inizle ilgili sorun yaşıyorsanız, aşırı gerilim koruyucu arızalı olabilir. Güç dalgalanması, güç kaynağını kısa devre yapabilir ve bazı bileşenlere zarar verebilir. Dalgalanma, bileşenlerin verimliliğini de zorlayabilir. Cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamayı denemelisiniz.

Aşırı gerilim koruyucular, bağlı elektronikleri korumak için harika cihazlardır. Ayrıca ev elektroniğinizi düzenlemenize yardımcı olabilirler. Aşırı gerilim koruyucular, kablo karmaşasını önleyebilir ve elektronik cihazlarınızı elektrik dalgalanmalarından koruyabilir. Ayrıca TV’nizin ekranındaki yansımaları da önlerler. Ayrıca aşırı gerilim koruyucunuzun düzgün çalışıp çalışmadığını size bildirmek için bir bildirim ışığına sahip olduğundan emin olmalısınız.

Televizyonlar da dahil olmak üzere modern elektronik cihazlar için bir aşırı gerilim koruyucu gereklidir. Pahalı elektroniklerinizi güç dalgalanmalarından kaynaklanan hasarlardan korur. Bu dalgalanmalar, fırtınalar veya kesintiler sırasında meydana gelebilir. Ayrıca evinizdeki enerji tüketen cihazlardan da gelebilirler. Küçük güç dalgalanmaları bile zamanla gerçek hasara neden olabilir.

TV’nin Konektörleriyle İlgili Sorunlar

TV’nizden sinyal alamıyorsanız, TV’nin konektörlerinde bir sorun olabilir. Neyse ki, bu sorunu çözmek için birini aramanıza gerek yok. Kullanabileceğiniz birkaç yaygın sorun giderme yöntemi vardır.

Öncelikle, TV’nizde iki HDMI bağlantı noktası olduğundan emin olun. Yalnızca bir tane varsa, kablo gevşemiş olabilir veya bağlantı noktasının kendisi hasar görmüş olabilir. Bu durumda, HDMI kablosunu ve TV’yi yeniden bağlamayı deneyin. Kaymaması için kablonun kendiliğinden kilitlendiğinden emin olun.

TV’nin konektörleriyle ilgili diğer bir yaygın sorun da sinyal kaybıdır. Kablo kutunuz varsa, bağlantıları kontrol edin. Temiz olduklarından ve kullandığınız HDMI kablosunun altın kaplama olduğundan emin olun. Başka bir çözüm, Belkin Ultra HD tarafından üretilene benzer bir HDMI kablosu kullanmaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir