Bir Word Dosyasından İçindekiler Tablosunun Stilleri Nasıl Değiştirilir

Bir Word Dosyasından İçindekiler Tablosunun Stilleri Nasıl Değiştirilir

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

İçindekiler tablosunu oluşturmak için Microsoft Word’ü kullandığınızda, belgenizin farklı öğelerini görüntülemek için stilleri kullanabilirsiniz. Örneğin, gezinme bölmesini farklı bölümlere bağlantılar gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu stiller metninize uygulanır ve içindekiler tablosunda gösterilir.

Otomatik

İçindekiler tablosunun stilini otomatik olarak değiştirmek istiyorsanız, bunu Stilleri Değiştir iletişim kutusunu kullanarak yapabilirsiniz. Tüm stiller bölmesinde bulunur ve TOC 2 açılır menüsüne tıklanarak erişilebilir. Bu açılır menüden yeni bir stil seçebilir veya mevcut olanı değiştirebilirsiniz. Değişiklikleri yaptıktan sonra, Stilleri Değiştir iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın.

Bir Word Dosyasından İçindekiler Tablosunun Stilleri Nasıl Değiştirilir

Varsayılan olarak, İçindekiler alanında üç stil bulunur. Ancak, anahtarları kullanarak bunları başka stillerle değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, Word, başlık olmayanlar için değil, 1’den 9’a kadar olan başlıklar için stiller içerir. Ayrıca, stilleri manuel olarak değiştirerek İçindekiler Tablosunun stillerini değiştirebilirsiniz.

İçindekileri manuel olarak güncellemek istiyorsanız, Tabloyu Güncelle düğmesini kullanabilirsiniz. Bu, içerik, sayfa numaraları veya başlık stilleri değiştiyse tabloyu güncelleyecektir. Ayrıca, tabloya metin ekleyebilirsiniz. Başlıkları ekleyerek veya kaldırarak içindekiler tablosunu da değiştirebilirsiniz.

 

Word bilginiz varsa, içindekiler tablosu eklemek zor değildir. Word’ün bu amaç için kullandığı iki yerleşik stil vardır: Otomatik Tablo 1 ve Otomatik Tablo 2. Otomatik Tablo 1 belgenin başlığını, Otomatik Tablo 2 ise içindekiler tablosunu kullanır. Belgeniz için doğru stili seçtiğinizden emin olmak için bölüm başlıklarını işaretlediğinizden emin olun.

Manuel

Bir Word dosyasındaki içindekiler tablosunun stillerini DEĞİŞTİRMEK için, belgenizin başlığının Düzey 1 Başlık olarak işaretlendiğinden emin olmalısınız. Bunu yapmak için ilk paragrafı seçin ve Alt+Ctrl+Enter tuşlarına basın. Bu, paragraf işaretinin yerine bir stil ayırıcı ekleyecektir. Sonraki paragraf daha sonra stil ayırıcıya katılır.

Word 2003 ve önceki sürümlerde, içindekiler tablosu (TOC), her girişten önce ve sonra boşluk olmadan, tek aralıklı, 12 punto Times New Roman yazı tipini kullanır. Ayrıca aşamalı girinti vardır. Örneğin, TOC 1 sola hizalıdır, TOC 2 0,17″ sol girintidir ve TOC 3 0,33″ sol girintidir. Ancak, Word 2007 veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız, İçindekiler, 1,15 satır aralığı ve beş nokta Sonrası Aralık ile 11 noktalı Calibri kullanır. Bu girinti yöntemi, soldan sağa giderken TOC’nin kademeli olarak girintilenmesine neden olur.

Belgenin geri kalanıyla eşleşmesi için TOC’de ince ayar yapabilirsiniz. Temel TOC iletişim kutusunda, sayfa numaralandırma, düzey sayısı ve köprü girişi gibi birçok seçenek bulunur. Ayrıca, İçindekiler’in çevresine bir kenarlık eklemek için Şekiller özelliğini de kullanabilirsiniz.

Değişikliklerinizi yaptıktan sonra, değişiklikleri Web Önizleme ve Baskı Önizleme’de görüntüleyebilirsiniz. Değişikliklerinizden memnun kaldığınızda, değişikliklerinizi kaydetmek için Stil Ayarlarını Kaydet düğmesini tıklayın. Başlıklar için özel stiller de kullanabilirsiniz. Bu stiller, yerleşik stiller ile birlikte kaydedilebilir ve belgenize uygulanabilir.

Düzenleme

Bir Word belgesine içindekiler tablosu eklemenin bir yolu, Başvurular menüsünü açmaktır. Bu, ekranın üst kısmında, yaklaşık olarak aşağısında bulunur. Orada, İçindekiler adlı bir bölüm göreceksiniz. Uygun düğmeye tıklayarak TOC’nin başlığını ve stilini değiştirebilirsiniz.

Başlamak için, belgedeki ilk başlık düzeyine karşılık gelen İçindekiler stilini seçin. Stili Değiştir iletişim kutusunu kullanarak yazı tipi stilini, rengini ve biçimini de değiştirebilirsiniz. Metin girintisini bile değiştirebilirsiniz. İçindekiler tablosu stillerini değiştirdikten sonra stili kaydettiğinizden emin olun.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra, bunları belgenizin metnine uygulamanız gerekir. Bunu yapmak için biçimlendirilmesi gereken metni seçin. Seçtikten sonra, Giriş sekmesindeki Stiller grubunu tıklayın. Aralarından seçim yapabileceğiniz bir stil listesi sunulacak.

İçindekiler’e daha fazla metin eklemek için Metin Ekle düğmesini tıklayabilirsiniz. Bu düğme, metni içindekiler tablosuna ekler, ancak metnin biçimlendirmesi TC alanıyla aynı değildir. Başlık stilini yalnızca içindeki metne değil tüm paragrafa uygular.

Gezinti Bölmesi

İçindekilerin (TOC) stilini değiştirmek için Word belgenizin Stiller bölmesini açın. Değiştirmek istediğiniz TOC stilini seçin ve Tamam’a tıklayın. Stil seçildiğinde, metin mavi renkte görünecektir.

Stiller sekmesinde standart veya özel bir stil kullanmayı seçebilirsiniz. Özel bir stil kullanmak istiyorsanız, Stiller açılır menüsünden adını seçin. Metnin stilini, başlıkları ve diğer biçimlendirme özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Ayrıca içindekiler tablosuna seviyeler ekleyebilirsiniz. Ayrıca bir önsöz veya ek de ekleyebilirsiniz. İlk seviye Temel stil olarak adlandırılır. İkinci seviyeye Gelişmiş Stil denir. Açılır menüyü kullanarak seviyenizi seçin.

Word 2003 ve önceki sürümlerde, İçindekiler stillerinin lider ve sağ sekmesini kaldırmanız gerekecektir. Alternatif olarak, ayırıcı olarak bir boşluk ekleyebilirsiniz. Her iki durumda da değişikliklerinizi kaydedebilirsiniz ve bunlar dosyayı bir sonraki açışınızda otomatik olarak görünecektir.

Sonraki adım, içindekiler tablosu için varsayılan stili değiştirmektir. Varsayılan olarak, içindekiler tablosu ilk üç yerleşik başlık stilini kullanır, ancak bunları, içindekiler seçenekleri iletişim kutusundaki “Özel” seçeneğine tıklayarak değiştirebilirsiniz. İstediğiniz içindekiler tablosunun stilini seçin ve ardından “Tamam”ı tıklayın.

Başlık Seviyeleri Ekleme

İçindekiler tablosuna başlık eklemenin ilk adımı, bölüm başlığı gibi bir başlık seçmektir. Başlığı vurgulayın ve ardından tıklayıp Ana Sayfa sekmesinin Stiller bölümüne sürükleyin. Ardından Başlık 1 stilini tıklayın ve başlığın biçimlendirmesini Word’ün varsayılan Başlık 1 stiliyle değiştirin.

Sonraki adım, TOC’de kaç başlık düzeyi istediğinizi belirtmektir. Normalde Word, üç düzeyli bir TOC ekler. Ancak, gerekirse en fazla beş seviye belirleyebilirsiniz. Bazı raporlar beş düzey başlık gerektirirken, diğerleri yalnızca Başlık 1 gerektirir. Bir İçindekiler’e eklediğiniz düzey sayısı da girintiyi etkiler.

İçindekiler tablosundaki düzey sayısını değiştirmek için, ‘Seviyeleri göster’ satırına tıklayın. Farklı bir stil kullanıyorsanız, Stiller sütununu değiştirmeniz gerekir. İçindekiler zaten bir anahat düzeyine sahipse, o bölüm için uygun stili seçin.

Bir Word dosyasına başlık seviyeleri eklemek basit bir işlemdir. İçindekileri seçtikten sonra, ihtiyaçlarınızı yansıtacak şekilde özelleştirebilirsiniz. İçindekiler’deki metni sağa veya sola hizalı yapabilirsiniz. Ayrıca sekme liderini belirtebilir, geçerli belge temasını veya Biçimler listesinden farklı bir tema kullanabilir ve kaç düzeyde başlık istediğinizi belirleyebilirsiniz. Değişiklikleri yaptıktan sonra, mevcut TOC’yi değiştirmek için Tamam’ı tıklayın.

Stil Şablonu Ekleme

Bir Word belgesindeki içindekiler tablosuna bir stil şablonu eklemek, içindekiler tablosunun belgenin geri kalanından farklı görünmesini sağlamanıza olanak tanır. Bu şablon, alt bölümler ve diğer bölümlerle girintili bir anahat oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca özelleştirilebilir, stili belgenizin içeriğine uyacak şekilde değiştirmenize olanak tanır. Belge başlığı, proje adı ve sayfa numaraları için metin form alanları içerir.

Bir stil şablonu seçtikten sonra, bir sekme lideri listesi kullanarak veya lider çizgisini ayarlayarak içindekiler tablosunu özelleştirebilirsiniz. Sekme lideri seçeneğini kullanırsanız, sekme liderinin stilini de değiştirebilirsiniz. Ayrıca içindekiler tablosuna başlıklar da ekleyebilirsiniz.

Stil şablonu, profesyonel görünümlü metin oluşturmanın harika bir yoludur. Belgenize fark edilmeden bir organizasyon katmanı ekler. Bir Word belgesine bir stil şablonu eklendiğinde, otomatik olarak güncellenir. Bir stil şablonu kullanarak, metni yazmak için zaman harcamak zorunda kalmadan profesyonel bir içindekiler tablosu oluşturabilirsiniz.

Bir Word dosyasının içindekiler tablosuna stil şablonu eklemek için Ana Sayfa sekmesindeki Stiller galerisine gitmeniz ve yeni bir stil seçmeniz gerekir. Ardından, bir sonraki açışınızda otomatik olarak görünmesi için yeni stil şablonunu Word’e kaydedebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir