TUSAŞ insansız savaş uçağı geliştiriyor: TUSAŞ TİSU

Genel Kas 21, 2022 Yorum Yok

Baykar tarafından geliştirilen Türkiye’nin birinci insansız Cenk uçağı Bayraktar Kızılelma dün birinci Sefer harekete geçti. Kızılelma’nın birinci Otomatik Taksi ve Koşu Testi muvaffakiyetle tamamlandı. Baykar’ın yanı sıra Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ)insansız Cenk uçağı için kolları sıvadı.

TUSAŞ TİSU ismindeki insansız Cenk uçağı için proje geliştirme çalışmaları başladı. TUSAŞ TİSU, jet motora ve yaklaşık 7 ton tartıya sahip olacak. Aksungur İHA projesinden elde edilen tecrübe ile geliştirilen TİSU, farklı vazife ve kabiliyetlere sahip olacak. Uçuş huzunun ise 0,7 mach suratında olacağı belirtiliyor.

TİSU birinci uçuşunu 2023’te yapacak

TİSU için şimdi şirket tarafından paylaşılan bir görsel bulunmadığı için dizaynının nasıl olacağı hakkında bilgiye sahip değiliz. TİSU’nun birinci test uçuşunu 2023’ün ortalarında yapması ön görülüyor. TUSAŞ ayrıyeten 5+ jenerasyon özelliklere sahip yerli Cenk uçağı geliştiriyor. Prototip üretimi tamamlanan ulusal Muharip Uçak’ta kullanılacak motor Türkiye’ye geldi. ulusal Muharip Uçak, 18 Mart 2023’te hangardan çıkacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir