Türkiye’nin yeni kamikaze İHA’sı: Azab

Genel Mar 20, 2023 Yorum Yok
Ankara merkezli teknoloji şirketi Robit Teknoloji, Azab isimli insansız hava aracı geliştirdi. çok amaçlı kamikaze İHA sınıfındaki Azab’ın uçuş testleri gerçekleştirildi. Azab, sınıfındaki diğer İHA’lara nazaran uzun menzili ve yüksek yararlı yük taşıma kapasitesiyle dikkat çekiyor.

Azab, intihar dalışı yaparak maksatta infilak ederek vurucu güce sahip olacak. Modüler yapıda tasarlandığı için Türlü Muharebe başlıklarıyla kullanılabiliyor. Sürü halinde uçuş yapıp sürü halinde atak yapabiliyor.

18 HP motordan Sıkıntı Meydan Azab, 270 km/h azamî seyir suratına sahip. 3 bin metre irtifaya kadar uçuş yapabiliyor. Azab’ın kanat açıklığı 150 santimetre (Azab T150) ve 200 santimetre (Azab T200) olarak iki versiyonu mevcut.

200 santimetre kanatlı Azab T200, 15 kilograma kadar yararlı yük taşıyabiliyor. Türkiye’de sınıfının en yüksek yararlı yük kapasitesini sunuyor. Azab Cerrah yardımıyla Denetim edilebileceği üzere GPS koordinatlarıyla da kendisi maksada ulaşıp imha edebiliyor. 5 dakikada kurulabilmesi, 500 kilometreye varan menzili ve sivil araçta dahi taşınabilmesiyle öne çıkıyor.

Azab’ın patlama testlerinin yakın vakitte yapılacağını belirten Robit Teknoloji İnsansız Hava Araçları Yöneticisi Selçuk Fırat, “Azab uçuyor, maksadına dalış gerçekleştiriyor. Tüm uçuş testlerini gerçekleştirdik. Mühimmatlı testlere geçiyoruz. Önümüzdeki aylarda da mühimmatlı testlerini yapacağız. Şu anda tetikleme sistemini test ediyoruz Birebir vakitte amaca geldiğinde otopilotunu uyarıp ‘Ben artık kendimi imha ettireceğim’ demesi kısmındayız. Mühimmat testlerinin yılın ortasında ya da yılın üçüncü çeyreğinde bitmesini bekliyoruz. Üretime hazırız. istikbal siparişleri karşılayabilecek seviyede olacağız.” tabirlerini kullandı.

Azab T150 ve Azab T200’ün farklarına değinen Fırat, şunları söyledi:

“Azab T150’yi operasyonel taşıma emeliyle geliştirdik. Bir timin elinde en az 3 tane, otomobilin ardına atıp götürüp 100 kilometre arada rastgele bir maksadı kamerayla vurabileceği biçimde yaptık. Azab T200 ise uzun arada, ülke hudutlarını müdafaası gayesiyle caydırıcı bir Faktör olarak yapıldı. 500 kilometre arası var, 200 kilometreye kadar Denetim edebiliyorsunuz. Sonrasında maksadına kadar ilerliyor. Gayeye geldiğinizde istediğiniz halde dalışını gerçekleştiriyor. İsterseniz dik, isterseniz açılı dalış yapabiliyor. Amacına ulaştığında ya da misyon sonlandırıldığında kendini imha edebiliyor. Ele geçirilirse patlamadan ki biraz güç, hiçbir kesimini bulamazlar.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir