Türkiye’nin insansız savaş uçağı ANKA-3 ilk defa görüntülendi

Genel Mar 18, 2023 Yorum Yok
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA-3 İnsansız Cenk Uçağı’ndan birinci gerçek fotoğraflar yayınlandı. Türkiye’nin birinci insansız Cenk uçağı olacak olan ANKA-3’ün bu Yıl içerisinde birinci uçuşunu da gerçekleştirmesi hedefleniyor.

ANKA-3 hangardan çıktı

TUSAŞ genel Müdürü Temel Kotil’in Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda ANKA-3’ün yanı Dizi Hürjet ve MMU‘ya da yer verildi. Kotil yaptığı açıklamada, “Türkiye Yüzyılı’nda milletimize olan kelamımızı tuttuk. MMU ve HÜRJET taksi yaptı, girişken 2 yakında motor çalıştıracak, ANKA 3 de birinci uçuşunu gerçekleştirecek. Binlerce çalışma arkadaşımız ve Amel ortaklarımızla ortaya çıkardığımız eserlerimizi Çanakkale şehitlerimize armağan ediyoruz.”

Geçtiğimiz gün MMU’nun birinci taksi testini yaptığını sizlere aktarmıştık, tıpkı halde Hürjet da taksi testini gerçekleştirmiş durumda. ANKA-3 ise ilk sefer kanlı canlı olarak görülüyor. Bunun yanında Atak 2 helikopterinin de yakında motor çalıştıracağının altı çiziliyor.

ANKA-3 ne Vakit uçacak?

Temel Kotil, daha evvelki açıklamalarında TUSAŞ ANKA-3’ün Mart-Nisan 2023 döneminde birinci uçuşunu yapacağını duyurmuştu. Münasebetiyle önümüzdeki haftalarda bu bahiste daha Çok gelişim görmemiz mümkün. Buna ek olarak paylaşılan ANKA-3 fotoğrafında Tekrar TUSAŞ tarafından geliştirilen iki adet ŞİMŞEK füzesi görünüyor.

ANKA-3 özellikleri ve kullanım amaçları

ANKA-3 MİUS’un yaklaşık 7 tonluk bir azami kalkış tartısına ve 0,7 mach seyir suratına sahip olacağı belirtiliyor. V tipi tasarım sayesinde de uçağın düşük radar izine sahip olması ve bu sayede tespitinin güç olması bekleniyor. ANKA-3 MİUS tıpkı Baykar’ın KIZILELMA uçağıyla emsal bir emele hizmet edecek Lakin kullanım senaryoları birbirinden daha farklı olacak. ANKA-3, havadan karaya ve havadan havaya maksatları vurabilecek. ANKA 3 var ve istikbal sistemler ile büsbütün entegre bir formda çalışacak. MMU, HÜRJET ve öteki hava platformlarına misyonlarda eşlik edebilecek. ANKA-3’ün yapısı itibariyle Hasım helikopter, pervaneli uçaklar ve öbür İHA’lara karşı üstün olması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir