Türkiye’nin ilk elektrikli anahat lokomotifi raya indi

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii AŞ (TÜRASAŞ), TÜBİTAK RUTE ve TCDD Nakliyecilik önderliğinde geliştirilen ve Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal elektrikli anahat lokomotifi E5000 raya indirildi. TÜRASAŞ’ın Eskişehir fabrikasında üretilen lokomotifin ilk devinim töreni yapıldı. Kod ismi E5000 olan lokomotifin uzun ismi “Eskişehir 5000” olarak belirlendi.

E5000 lokomotifi 5.000 kW güce ve 140 km/h azami hıza sahip. Avrupa standartlarına Müsait olarak üretilen lokomotif, Avrupa Birliği (AB) demir yollarına Müsait olarak Karşılıklı İşletilebilirlik Teknik Şartnamesi (TSI) sertifikası aldı. Böylece Avrupa’ya ihracatı Mümkün olacak.

E5000 lokomotifi, üzerindeki pek Fazla modülüyle da birincilere konut sahipliği yapıyor. Yerli olarak tasarlanmış birinci araç gövdesi, birinci buji, birinci şimendifer Denetim ve Yönetim sistemi, en yüksek kuvvetli elektrikli motoru, en yüksek kuvvetli cer konverteri, en kuvvetli cer transformatörü ve en kuvvetli Yardımcı Sıkıntı ünitesi bulunuyor. Bu lokomotifte kullanılan Fazla sayıda modül, TCDD Ulaşım AŞ envanterindeki öbür lokomotiflerde de kullanılabilecek.

10 yılda 500 adet üretilecek

E5000 elektrikli lokomotifi sayesinde Türkiye’nin 10 Yıl içinde gereksinim duyacağı 500 adet lokomotif gereksiniminin yerli ve ulusal lokomotifle karşılanması planlanıyor. Bu sayede en az 2 milyar euro Türkiye’de kalacak. Ayrıyeten lokomotiflerin bakım ve tamirat mühletleri kısalacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir