İptal edilen SpaceX Starship roketi için yeni test tarihi belirlendi

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
İnsanlığın şimdiye kadar yapmış olduğu en kuvvetli Füze Starship, havalanmak için tekrardan Geri sayıma başladı. Pazartesi günü için belirlenen test uçuşu ne yazık ki Harika Heavy birinci etap güçlendiricisindeki donmuş bir valf nedeniyle iptal edilmişti. SpaceX artık ise yeni test uçuşu için tarih verdi.

Yeni test tarihi belirlendi

SpaceX tarafından yapılan duyuruda yeni fırlatma penceresi belirlendi. Her şey yolunda giderse Starship, 20 Nisan Perşembe günü Starbase’den fırlatılacak. SpaceX, test misyonunu Türkiye saati ile 15:15’te başlayacak olan YouTube canlı yayını ile milyonlara sunacak. Fırlatma ise saat 16:28’de gerçekleşecek.

Starship’in nihayet denemesi bir valfte meydana gelen bozukluk sonucunda fırlatmaya 40 saniye kala iptal edilmiş olsa da Perşembe günün gerçekleşmesi planlanan vazifenin başarılı olması garanti değil. Starship yeni bir Füze ve ertelemelerin, arızaların olması doğal. Hiçbir Sıkıntı yaşanmazsa Starship, yörünge test uçuşunu gerçekleştirerek Değerli bir kilometre taşını artta bırakacak. Yörüngeye ulaşırsa, 33 Raptor motoruyla çalışan Harika Heavy birinci aşama fırlatıldıktan yaklaşık sekiz dakika sonra Meksika Körfezi’ne iniş yapacak. Bu ortada Starship’in üst etabı, kalkıştan yaklaşık 90 dakika sonra Hawaii yakınlarındaki Pasifik Okyanusu’na dalış yapmadan Evvel Dünya’yı neredeyse tam Evre dönecek. canlı yayın Çabucak alttaki kontaktan gerçekleştirilecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir