Türkiye’den resmi Twitter açıklaması: Twitter açılacak mı?

Genel Şub 08, 2023 Yorum Yok
Toplumsal medya platformu Twitter, bugün saat 16:00 civarında erişime engellendi ve bant daraltma uygulandı. Birçok kullanıcı Twitter’a erişemezken platforma erişim yalnızca VPN servisleri aracılığıyla gerçekleştirildi. Twitter’a uygulanan erişim engellemesi için İzah ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan geldi.

Twitter neden engellendi ❓

AA’nın bildirdiğine nazaran Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter Global Hükümet Bağlantıları Lideri John Hughes ve Twitter Türkiye’den Mesul halk Siyasetleri Direktörü Ronan Costello ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen videokonferans toplantısında Twitter üzerinden yürütülen dezenformasyonların yanı Dizi gerçek dışı ihbarlar, Düzmece yardım kampanyaları ile sahte hesap ve palavra paylaşımlara karşı atılabilecek adımlar ele alındı. Toplantının uzun sürdüğü de bildirildi.

Bunlara ek olarak gerçekleştirilen toplantıda toplumu panik ve kaosa sevk edebilecek dezenformasyonlara karşı Twitter’ın sorumluluklarının altı çizildi. Toplantıda ayrıyeten Türkiye tarafından Twitter idaresine, toplumsal medyadaki dezenformasyonların önlenmesi için aktif işbirliği başta olmak üzere İnternet Ortamında İşlenen Kabahatlerle Uğraş Edilmesi Hakkında Kanun kapsamındaki yükümlülükleri hatırlatıldı.

Twitter’a yönelik erişim mahzurunun bu görüşler üzerine gerçekleştirildiği düşünülüyor. Twitter’ın ne Vakit açılacağı noktasında ise şimdi resmi bir İzah yahut bilgi bulunmuyor. Twitter, Türkiye’nin taleplerini yerine getirdiği takdirde erişim engellemesinin kaldırılması bekleniyor. Öte yandan TikTok özelinde de bir engelleme durumu Laf konusu fakat bu bahiste da rastgele bir bilgi bulunmuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir