Türkiye üç milli fırkateyni aynı anda üretecek

Genel Oca 23, 2023 Yorum Yok
Türkiye’nin ulusal Cenk gemilerini üretmesi için hayata geçirilen MİLGEM projesinin birinci İ sınıfı fırkateyni olan TCG İstanbul’un inşa çalışmalarında sona yaklaşıyor. Ayrıyeten İ Sınıfında yer alacak MİLGEM’in 6, 7 ve 8’inci gemileri için çalışmalar sürüyor.

36 ayda teslim edilecek

Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, MİLGEM çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Milgem’in 6, 7, ve 8’inci gemileri olan üç adet İ sınıfı fırkateyni Anadolu, Sedef ve Sefine tersanelerinde eş vakitli olarak üretilecek. Üç geminin 36 ayda teslim edilmesi planlanıyor.

Projede Anadolu, Sedef, Sefine, TAİS Ortak Teşebbüsü Ticari İşletmesi ve STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ İş İştiraki firmaları başrolü üstlenirken, bunlara ek olarak çoğunluğu yerli firmalardan oluşan yaklaşık 80 yüklenici firma misyon alacak.

İ sınıfı fırkateynlerde kullanılacak yerli sistemlerin kullanılacağına vurgu yapan İsmail Demir; yakın hava savunma sistemi Gökdeniz, üç boyutlu arama radarı Cenk, atış Denetim radarı Akrep, aydınlatma radarı, torpido kovanı, ulusal Dikey Atım Sistemi MİDLAS, Hisar-D üzere ulusal tahlillerin konfigürasyona iç edildiğini belirtti.

Savaş gemilerinin Özel kesim tersaneleri tarafından inşa edilmesinin yararları hakkında konuşan Demir, şunları söyledi:

“Gemilerin inşasının, sürdürülebilir bir askeri gemi inşa endüstrisi oluşturabilmek için Özel tersanelerin Müstahsil sıfatıyla yer aldığı bir modelle yürütülmesinin Müsait olduğu değerlendirildi. Bununla birlikte, bu modelle üç gemi için teslim müddetinde avantaj sağlanacak, askeri gemi inşasında Özel kesim tersanelerinde bilgi ve Deneme birikimi tutulacak ve pekiştirilecek, dalın Yetenek bazlı büyümesi ve sürdürülebilirliği desteklenecek, İhracat potansiyeli yüksek nitelikli bir Eser ortaya konulacak, ölçek iktisadına katkı sağlanacak. Üç geminin 36 ayda teslimi planlanıyor. İ sınıfı fırkateynlerin birincisi TCG İstanbul’da yerlilik oranı yüzde 75 düzeyinde bulunmakta. Bununla Birlikte projede 80 civarında, Aka çoğunluğu yerli alt yüklenici misyon alıyor. Projede çalışan Yekün firma sayısı ise yaklaşık 200.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir