Türk yazılımcılar birleşti: Deprem için yazılım geliştiriliyor

Genel Şub 06, 2023 Yorum Yok
Türkiye güne deprem felaketleriyle başladı. Kahramanmaraş‘ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzeleler sonrasında yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybederken, binlerce insanımız da göçük altında Biçare bir formda yardım bekliyor. Konuya duyarsız kalmayan bir Küme Türk yazılımcı ise toplumsal medya tabanlı bir uygulama geliştirmeye başladı.

Sosyal medyadaki yardım davetleri haritayla eşleştirilecek

IT dalında çalışan Eser Ozvataf ve Furkan Kılıç tarafından yönetilen yazılım projesi gücünü sosyal medyadan alıyor. zelzele sonrası insanlara nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda Baş yoran Türk yazılımcıların aklına, bu Cin felaketlerden sonra ana bağlantı araçlarından biri olan sosyal medya geldi. Geliştirilen yazılım Twitter ve Instagram üzere toplumsal medya hesaplarından gelen yardım davetlerini topluyor ve toplanan bu veriyi harita ile eşleştirip anlamlı hale getirerek, isteyen bütün Sivil cemiyet Kuruluşları‘nın kullanımına sunmayı amaçlamakta.

Projeye olan ilgi gittikçe büyüyor ve grup şu anda IT zelzele Yardım isimli Discord kanalından yazılımı geliştirmek için çalışmalar yürütüyorlar. Öte yandan projenin Github hesabı da açılmış durumda. Bununla Birlikte tıpkı Küme Ben İyiyim isimli bir uygulama da geliştiriyordu. Bu uygulama da deprem alanındaki insanların güvende olduklarını bildirmelerini sağlayacaktı. Lakin WhatsApp‘ın misal bir fonksiyon üzerinde çalıştığı öğrenilince bu projeyi şimdilik rafa kaldırmış durumdalar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir