Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Türk bilim insanlarının 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başlıyor

Türk bilim insanlarının 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başlıyor

admin admin -
26 0
Türk ilim insanlarının Antarktika’da bilimsel projeler yapacağı 7. Ulusal Antarktika ilim Seferi için harekete geçildi. 19 ilim insanı Antarktika’ya gitmek için İstanbul’dan yola çıktı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) uyumunda düzenlenen 7. Ulusal Antarktika ilim Seferi’ne 19’u Türk, üçü yabancı 22 ilim insanı katılacak. 18 farklı bilimsel proje üzerinde çalışılacak. Bu yılki araştırmaya birinci Sefer öğrenciler de katılıyor. TEKNOFEST İdadi Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması’nda birinci olan liseli öğrenciler, Antarktika’daki Türlü ülkelerin üslerini görme fırsatı yakalayacak.

Yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren TÜBİTAK KARE Enstitü Müdürü Prof. Dr. Burcu Özsoy, “Her sene daha yenilik katılmış bir formda Türkiye olarak alandayız. Bu çalışmalarda Özellikle atmosfer bilimleri ön plana çıkıyor. yerbilimi çalışmaları yapılacak. Mikro plastikler ön planda. Volkanik yapılar, yer bilimleri, ekosistem çalışmaları üzere geniş yelpazede çalışmalarımız var.” dedi.

Antarktika’da Türkiye’nin kurduğu meteoroloji üssünün bulunduğunu ve buradaki aygıtlardan elde edilen datalarla hava varsayımları yapıldığını anlatan Prof. Dr. Özsoy, “Gezide, Harita genel Müdürlüğü, Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı, Meteoroloji genel Müdürlüğü takımları de bizlerle. Onların da alanda hem kurdukları ekipmanlardaki bilgileri toplama, ekipmanların bakımlarını yapma ve bir sonraki seneye hazırlama misyonlarını de üstleneceğiz. Deniz tabanı haritaları yapıyoruz. Şu Lahza Antarktika’da bir meteoroloji istasyonumuz Mevcut ve buradan günlük bilgiler alabiliyoruz. Artık hava iddialarına muhtaçlığımız olmuyor ve bu datalar bizim için Fazla değerli.” sözlerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir