Türk araştırmacılardan tarihi başarı: Güneş pili verimliliğinde dünya rekoru kırıldı

Genel Nis 25, 2023 Yorum Yok
Halihazırda kristal silikon güneş pilleri, yüzde 20-22 civarındaki modül verimlilikleriyle global fotovoltaik pazarına ve münasebetiyle güneş panellerinde Yargıç pozisyonda. Lakin bu güç dönüşüm oranı farklı materyal ve araştırmalar ile artırılmaya çalışılıyor. Bu doğrultudaki yeni rekor KAUST ekipleri tarafından geliştirilen yeni ‘tandem’ güneş pili ile kırıldı.

Güneş panellerinde yeni verimlilik rekoru kırıldı

Tandem’ güneş pilleri, silikon ve perovskit alt hücreleri birleştirerek geliştirildi, bu da onları epeyce verimli ve yaygın olarak kullanılan kristal güneş pillerinden potansiyel olarak üstün kılıyor. Kral Abdullah ilim ve Teknoloji Üniversitesi (KAUST) bünyesinde bulunan KAUST Solar Center’ın KAUST Fotovoltaik Laboratuvarı’ndaki (KPV-Lab) araştırmacılar, evvelki yüzde 32,5 verimlilik rekorunu kıran yeni bir perovskit/silikon tandem güneş pili üretti. Üretilen yeni güneş pilinin verimlilik dönüşüm oranı ise yüzde 33,2 olarak açıklandı.

Materyal bilimi ve mühendisliği profesörü ve KAUST Solar Center’ın müdür yardımcısı Dr. Stefaan De Wolf liderliğindeki grubun önde gelen isimleri ortasında optik spektroskopi ve hücre kusurlarının tahlili ve görselleştirilmesi konusunda uzman Dr. Esma Uğur, ultra verimli tandem güneş pillerinin ölçeklenebilirliği ve kararlılığı konusunda uzman Dr. Erkan Aydın yer alıyor.

Yapılan açıklamaya nazaran geliştirilen güneş pili, ESTI tarafından Gerekli onayı alarak NREL’in verimlilik tablosunun zirvesine yerleşti. Üretilen yeni güneş pili, silikon ve perovskit hücrelerini birleştiriyor. Perovskit, mavi ışığı en yeterli formda emerken silikon ise Kırmızı ışığı emiyor. Bu gereçlerin kombinasyonu, güneş ışığının yakalanmasını ve elektriğe dönüştürülmesini klâsik tahlillere nazaran daha verimli bir biçimde gerçekleştiriyor.

Geliştirilen eserin önümüzdeki yıllarda güneş gücü teknolojisi pazarına Yargıç olması bekleniyor. Bültene nazaran, tandem perovskite/silikon teknolojilerinin önümüzdeki on yılda (2032’ye kadar) global ölçekte fotovoltaik pazar hissesi içerisindeki hacminin 10 milyar Dolar düzeyine ulaşacağını kestirim ediyor. Takım şu anda 240 santimetrekareyi aşan alanlara sahip endüstriyel ölçekte perovskit/silikon tandem hücreler üretmek çalışmalarına devam ediyor.

Öte yandan güneş gücünün verimliliğinin artırılması acil bir gereksinim olarak görülüyor. Global ısınmanın artmasıyla birlikte, pak güç tahlillerinin uygulanması ve fosil yakıt sanayilerinden kaynaklanan karbon emisyonlarının sonlandırılması iklim krizi için kritik ehemmiyete sahip. Yenilenebilir güçte en Aka potansiyele sahip güneş gücünün ve güneş panellerinin Lahza itibariyle ve gelecekte pak güç için anne kaynaklardan biri olması için bütün ülkeler Aka bir yarışın içerisinde.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir