TÜBİTAK Jandarma Araca Monte Milli Lazer Sistemi sahada! İşte özellikleri

Genel Kas 12, 2022 Yorum Yok
TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) için çalışan mühendislerin tasarladığı Jandarma Araca Monte ulusal Lazer Sistemi (JARMOL) insanların beğenisine sunuldu.

 

Jandarma Araca Monte ulusal Lazer Sistemi sahada

Gebze’de BİLGEM Yüksek kuvvetli Lazer Araştırma Merkezi Entegrasyon Laboratuvarı ve Test Tüneli için düzenlenen bir programda bu aracın tanıtımı bir sinema ile başladı. TÜBİTAK BİLGEM Lideri Ali Görçin birtakım açıklamalar yaptı.

ASELSAN ile Amel birliği içerisinde olunduğunun bilgisini veren Görçin bu projede 5 kilovatlık bir lazer sisteminin var olduğunu Anlatım etti ve şu demeci Anadolu Ajansı’nın ilgili haberinde Kadir Yıldız ile Şengül Azbay’a verdi:

“Sadece 5 kilovatlık bir lazer sistemini hareketli bir araca entegre etmekle kalmadık. ASELSAN ile de Fazla yakın bir çalışma yaparak İHTAR sistemiyle bir entegrasyon gösterdik.

Bunun yanı Dizi proje boyunca pek Fazla firmayla çalışarak, mekanik sistemler, optik sistemler, diğer sistemleri geliştirerek Temel olarak savunma Sanayi içindeki eko sistemde bir ortak çalışmanın en hoş örneğini daima birlikte vermiş olduk.

Burada gayemiz, yakın devirde ortaya çıkan ve artan, yakın hava ögesi otonom ya da uzaktan denetimli sistemlere yönelik caydırıcılığı olan teknolojiler geliştirmek. Türkiye, lazer teknolojilerinde erken yola çıkması sebebiyle hayli düzgün yol almış durumda. Bugün de bunun bir nüvesiyle karşıya karşıyayız.

Bu basamağın devamında, bu teknolojinin bu sistemin ne üzere uygulamaları olacağı, ne üzere caydırıcılık ögeleri oluşturacağını sizlerin alandan istikbal Geri bildirimleriyle daima birlikte ortaya koyacağız.

“Bu stratejik teknolojilerin ülkemize kazandırılması ve uygulama bulabilmesi için Gerekli bütün çalışmayı yapmayı taahhüt ediyoruz. Burada Fazla düzgün bir örneğini gördüğümüz, araştırma merkezi savunma Sanayi Amel birliğini devam ettirme noktasında Kıymetli bir irademiz var.

Jandarma Araca Monte ulusal Lazer Sistemi özellikleri

  • 5 kW gücünde Single Mode (SM) Lazer Sistemi
  • Drone’a (uçangöz) ve sabit kanat İHA’lara karşı başarılı savunma
  • Stabilize Lazer Odaklayıcı
  • Adaptif Komuta Denetim Sistemi
  • Akıllı Güç Yönetim Sistemi
  • ASELSAN İHTAR Sistemi (Radar, Jammer, EO Suit) Entegrasyonu

Kısaltması JARMOL olan bu araç 2 Yıl Evvel TSK’nin envanterine katılan ve taktik alanda tercih edilen ARMOL’un bir üst versiyonu halinde dizayn edildi. ARMOL, Türkiye’nin birinci askerî standartlara Müsait ulusal lazer sistemi olarak nitelendiriliyor.

Jandarma Araca Monte ulusal Lazer Sistemi hem Jandarma genel Komutanlığı hem de TÜBİTAK yetkilileri karşısında hünerlerini gösterdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir