TSMC’den büyük zam: Yeni nesil ekran kartı ve işlemciler daha pahalı olacak

Anakart Driverları, Donanım Oca 08, 2023 Yorum Yok
DigiTimes tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, TSMC‘nin 3nm yonga levhaları beklenenden Fazla daha değerli olacak. Yonga fiyatlarının artması yeni nesil işlemci ve ekran kartı maliyetlerini de dolaylı olarak etkileyecek ve eserlerin fiyatlarını yükseltecek.

TSMC’den yüzde 25 zam

Rapor, çip üretimi alanındaki hakimiyeti ve 3nm işlem sürecinde şimdi rekabet olmaması nedeniyle TSMC‘nin 3nm levha fiyatlarını Değerli ölçüde artıracağını belirtiyor. TSMC’nin 7nm levha fiyatları 10.000 Dolar düzeyinden 5nm geçildiğinde 16.000 Dolar düzeyine yükselmişti. Yeni 3nm süreciyle Birlikte çip fiyatları yüzde 25 artırım ile 20.000 Dolar düzeyine hatta üstüne çıkması bekleniyor. Bu da yeni jenerasyon ekran kartı ve işlemciler daha da değerli olacağı manasına geliyor.

TSMC’nin en önemli müşterileri ortasında Apple, Nvidia, AMD ve pek Fazla firma yer alıyor. Halihazırda bulunan yeni jenerasyon ekran kartlarında Nvidia fiyatlarda yüzde 10 ile yüzde 50 ortasında artışa gitmişti. AMD ise yongalarında çiplet (chiplet) dizaynına gitmiş ve farklı üretim süreçlerini kullanarak fiyatları dengelemeyi başarmıştı.

TSMC, yarı iletken sanayisinde teknolojik üstünlüğünü pekiştirmiş durumda. Bu durum TSMC’ye olan bağlılığı da perçinleştiriyor. Öte yandan TSMC’nin öncü rakiplerinden Samsung, 2024 yılına kadar 3nm (GAP) sürecinin seri üretime Amade alacağını belirtiyor. Samsung’un var 3nm süreci şimdilik kâfi verimlilikte ve performansta değil. Öte yandan Intel’in de yarı iletken alanında atılımları olduğunu ve Nvidia yahut AMD’yi kendi saflarına çekme amaçları olduğunu belirtelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir